Артроз, або остеоартроз — одне з найпоширеніших захворювань суглобів. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, близько 15 відсотків населення планети страждає від цієї хвороби. Вона може призвести до повного руйнування суглоба, втрати його функцій та до інвалідності. Однак якщо почати лікувати хворобу на початкових стадіях, можна надовго зупинити процес руйнації суглоба. Про причини захворювання, його основні симптоми та сучасні методи лікування ми попросили розповісти лікаря-травматолога вищої категорії з понад 20-річним досвідом Дмитра Сидоренка.

– каже Дмитро Сидоренко. Фото з архіву лікаря.
– Остеоартроз – це дегенеративно-дистрофічне ураження суглобів, – пояснює Дмитро Володимирович. – Розвивається через порушення живлення хрящової тканини, яка входить до складу суглобових поверхонь. Внаслідок цього активізуються процеси, які призводять до руйнації хряща. Існує кілька видів остеоартрозу. Інвалютивний розвивається з віком, здебільшого після 60 років. Диспластичний – на фоні вроджених аномалій, зокрема дисплазії голівки стегнової кістки, що може проявлятися у дорослому віці, після 30-40 років. Та найчастіше ми діагностуємо післятравматичний артроз, коли внаслідок травми стаються внутрішньосуглобові переломи, що призводять до руйнації суглобових поверхонь. Цей вид артрозу дає про себе знати через 3-5 місяців після травми. Також артроз може виникнути на фоні перенесених інфекційних чи інших (псоріаз, подагра) захворювань.
– Суглоб руйнується поступово?
– Виділяють чотири стадії артрозу. При першій рентгенологічно видно незначне звуження суглобової щілини. При цьому людина відчуває біль і припухлість суглоба. На другій стадії до звуження суглобової щілини додаються крайові кісткові розростання суглобових поверхонь. А пацієнт відзначає обмеженість рухів у суглобі, біль, який погано знімається анальгетиками. На третій стадії майже відсутня суглобова щілина, а у пацієнта виражена скутість у суглобі. Тобто людина не може ні зігнути, ні розігнути коліно (якщо йдеться про колінний суглоб). Четверта стадія — суглобова щілина відсутня, суглоб практично не функціонує.
– Які методи лікування застосовуються?
– На початкових стадіях захворювання призначається протизапальна терапія. Також – прийом хондропротекторів. Хоча багато європейських лікарів їх не признають, а здебільшого одразу виконують операції з ендопротезування. Адже нестероїдні протизапальні препарати, які є базою терапії лікування артрозу, шкідливо впливають на шлунок. До речі, перед операцією з ендопротезування ми призначаємо гастроендоскопію. Так-от: майже у всіх пацієнтів виявляємо зміни слизової шлунка, виразки. І в європейських країнах вважають: навіщо пити ліки, коли можна просто замінити суглоб на штучний. Але заміна суглоба – складна операція, яка теж має багато ризиків. Тому на початкових стадіях ми радимо медикаментозну терапію. Зокрема й хондропротектори (препарати, які містять хондроїтин, глюкозамін – екстракт морських молюсків), оскільки бачимо позитивний ефект від їх застосування. Є кілька препаратів, які мають доказову базу і дієві: це румунський препарат «Афлутоп», італійський «Донна» та французький «Структум». Вони знімають набряк і біль, відтерміновують розвиток артрозу.
Ефективним на першій-другій стадіях захворювання є внутрішньосуглобове введення гіалуронової кислоти – це додаткове мастило, що запобігає стиранню суглоба. Вводиться вона залежно від складників раз на пів року чи на рік. Такі ін’єкції запобігають подальшому розвитку хвороби. Ще один ефективний метод лікування – введення у суглоб аутоплазми крові пацієнта. При цьому з крові хворого з допомогою ценрифуги отримують плазму, збагачену тромбоцитами. Її вводять в суглоб. Зауважу, що ця процедура має виконуватися виключно у стерильних умовах операційної. Згідно з міжнародними дослідженнями, ефект цього методу перевищує результат введення гіалуронової кислоти, адже тромбоцити починають відновлювати процеси, запущені під час руйнації хряща.
– А якщо ці методи не допомагають?
– Тоді виконується малоінвазивне хірургічне втручання — артроскопія суглоба із застосуванням так званої хондропластики та мікрофрактуризації. Хондропластика – це новий сучасний метод, який полягає у тому, що під час артроскопії з ненавантажувальної поверхні суглоба беремо частинку здорового хряща, подрібнюємо й перемішуємо разом з аутоплазмою, збагаченою тромбоцитами. Таким чином отримуємо гель з хрящової тканини. Його вводимо у ділянку дефекта хряща. Це сучасний ефективний метод, щоправда, дороговартісний через вартість одноразової системи для забору хряща і його подрібнення. Інший метод, на відміну від хондропластики, не потребує дороговартісного обладнання – мікрофрактуризація хряща. Під час цієї операції ми знаходимо ділянку дефекту хряща і виконуємо перфорацію– тобто тоненьким свердлом робимо невеликі отвори цієї ділянки. Після цього на місці дефекту утворюється рубцева тканина, яка закриває ділянку дефекту. Також під час артроскопії виконуємо так звану CAM-процедуру. Це зачистка остеофіта у суглобі спеціальним апаратом.
– Ендопротезування застосовується, коли усі ці методи не дають бажаного ефекту? Чи безкоштовні такі операції?
– Національна служба здоров’я України (НСЗУ) та Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) запустили програму з безкоштовного ендопротезування. Штучні суглоби для українців безкоштовні в державних клініках, які увійшли у цю державну програму. У нашому відділенні ми виконуємо ендопротезування колінних, кульшових, плечових суглобів.
– Чи обов’язково артроз розвивається з віком?
– Це закономірне явище. З роками вироблення синовіальної рідини зменшується, від навантаження хрящ стирається і розвивається артроз. Проте усе дуже індивідуально. Більш вразливі до артрозу ті, хто протягом життя мав значні фізичні навантаження.
– То для суглобів що корисніше — фізична активність чи спокій?
– Все має бути в міру. Здоровий спосіб життя включає фізичну активність, але без тривалих важких фізичних навантажень. Важливо контролювати свою вагу, адже якщо людина має ожиріння, ризик розвитку артрозу зростає, бо збільшується навантаження на суглоби. Понад 70 відсотків пацієнтів з артрозом – це люди з надмірною вагою.
– На які симптоми звернути увагу, щоб не занедбати хворобу?
– Якщо коротко, то набряк, скутість і біль – перші ознаки артрозу. Зазвичай вранці людина відчуває дискомфорт у суглобі, він набрякає, а біль посилюється після фізичного навантаження.
– Чим відрізняється артроз від артриту?
– Артрит – це запальний процес. Його можуть викликати вірусні, бактеріальні інфекції, зокрема й вірус грипу, коронавірус. Тобто віруси чи бактерії «б’ють» у вразливі місця: у когось це серце, у когось нирки, а у когось – суглоби. Почервоніння суглоба, набряк, підвищення температури суглоба, різкий біль – це артрит. При артрозі болі помірні, посилюються після навантаження, вранці відчувається скутість. Артрит краще піддається лікуванню протизапальними препаратами чи гормонами, але може перерости у артроз.