В умовах відключення світла та інших ризиків рибні консерви можуть стати чудовим доповненням до гарніру. Однак магазинні не завжди викликають довіру. Насправді рибні консерви можна легко приготувати самостійно. Домашні рибні консерви – заготівля смачна, зручна, рятує господиню, коли потрібно щось приготувати нашвидкуруч. Для консервів годиться будь-яка риба і особливо річкова, що дозволяє вирішити проблему з дрібними кісточками. Звісно, найкраще готувати консерви в автоклаві, але цей прилад доволі дорогий і у більшості господарствах його немає. Проте можна приготувати консерви і без автоклава.
У скляних банках: 5 кг свіжої риби (скумбрії, тунця), 2 цибулини, 10 лаврових листків, 10 чорних перчин, 2 ст. л. солі, 2 ст. л. оцту, олія.
Рибу почистити, вимити та нарізати шматочками. Цибулю порізати півкільцями. На дно кожної банки покласти цибулю, лавровий листок, горошини перцю, а протім щільно укласти рибні шматочки. Розвести сіль в літрі води і довести до кипіння. Додати оцет і дати розчину охолонути. Залити рибу розсолом, щільно закатати банки. Стерилізувати протягом 3-4 годин.
В духовці: кг риби, ст. л. солі, чорний і запашний перець горошком (по 1 на банку), лавровий листок, 3 ст. л. олії. Рибу очистити від луски, видалити голови з плавцями та нутрощами з чорною плівкою. Добре промити холодною водою, нарізати шматочками. Перекласти в глибокий посуд і посипати сіллю. Сіль взяти у пропорції: ст. л. на кг риби. Рибу із сіллю добре перемішати і залишити на 15 хвилин. У чисті сухі банки розкласти перець і лавровий листок. Компактно розкласти рибні шматочки, заповнюючи ними банки доверху. У кожну банку налити по 2-3 ложки олії без запаху. Банки з рибою прикрити кришками або шматочками фольги і поставити в духовку, розігріту до 150 градусів. Під ґрати з банками помістити піддон із водою, щоб жар не потрапляв безпосередньо на банки. Консерви готувати при цій температурі протягом години, потім знизити температуру до 100 градусів і томити консерви впродовж ще 4 годин. Вийняти банки та герметично закупорити кришками. Охолодити і зберігати в прохолодному місці.
Як засолити скумбрію шматочками
Заморожену рибу розморозити і дати добре стекти. На півтора літра холодної води потрібно взяти склянку солі, пів склянки оцту, пів склянки цукру, розмішати до повного розчинення. Скумбрію (одну-дві) нарізати шматочками завширшки два-три сантиметри, викласти у розсіл і на три-чотири години поставити під гніт. Злити маринад, додати порізану кільцями цибулю, 2-3 лаврових листки, чорний перець горошком і залити олією. Витримати 10-12 годин.
Інший спосіб. На дві скумбрії, порізані шматочками: ст. л. солі, 0,5 ст. л. цукру, приправа до риби за смаком. Перемішати, щільно укласти в банку і прибрати в холодильник на добу. А якщо ви не шанувальник спецій, можна замаринувати скумбрію тільки з сіллю і цукром. За бажання можна додати цедру лимона.
Підготувала Ангеліна ПІДЛІСНА.