Незабаром у християн східного обряду Великдень. Головні страви великоднього кошика — паска та фарбовані яйця. Розповімо ще про те, як пофарбувати яйця без магазинних барвників. Звісно, найпоширеніший природний барвник — це лушпиння цибуля. Так яйця фарбують українці спокон віків. Однак є ще чимало інших барвників.
Чай каркаде. Такі яйця мають гарний синій з переливами колір. На десяток яєць знадобиться 70 грамів чаю каркаде і літр води. Пелюстки суданської троянди залити водою, довести до кипіння, викласти яйця у воду і варити 10 хвилин на повільному вогні під кришкою. Спочатку шкаралупа буде червоною, але після охолодження яєць вона посиніє.
Куркума.Щоб пофарбувати яйця куркумою, необхідно у літр води додати 5 столових ложок куркуми, після чого покласти туди яйця. Варити приблизно 30 хвилин, а потім залишити на ніч, або на 8-10 годин настоюватися. Куркума надає яйцям світло-жовтого кольору.
Червонокачанна капуста. Капусту необхідно нарізати та зварити до м’якості. Її має бути багато, щоб колір вийшов насиченим. У готову капусту покласти яйця і варити 30 хвилин, потім залишити на ніч настояватися. Червонокачанна капуста надає яйцям синього кольору.
Морква. Знадобиться морквяний свіжий сік. Для насиченішого кольору до нього можна додати трішки куркуми. Попередньо зварені яйця покласти у сік на 5-6 годин. Щоб колір взявся краще, можна перед фарбуванням легенько потерти яйце щіткою. Морква надасть яйцям помаранчевого кольору.
Шпинат. Залити жмут шпинату літром води, довести до кипіння і варити 4-5 хвилин. Зняти з вогню, дати рідині трохи охолонути, покласти зварені яйця і залишити на 6 годин. Крашанки виходять ніжно-зеленого, трохи м’ятного відтінку.
Буряк. Ніжно-рожевого, карміново-червоного і бордового кольору яйця вийдуть завдяки відвару або соку буряка. Коренеплід має чудові фарбувальні властивості. Головне — витримати крашанки достатню кількість часу і не забувати перевіряти колір.
Кава. Залити 5 чайних ложок меленої кави літром прохолодної води, варити на повільному вогні після закипання ще 7-10 хвилин, зняти з вогню і процідити, щоб відокремити гущу. Остудити рідку частину до кімнатної температури, покласти в неї яйця, поставити на вогонь, довести до кипіння і варити 10-12 хвилин. Якщо колір вийшов недостатньо насиченим, залишити крашанки остигати в кавовому відварі на кілька годин. В результаті шкаралупа набуде ніжно-коричневого відтінку. Паприка.Червоний мелений перець стане в пригоді, якщо вдома раптом не виявилося цибулі. Колір крашанки після лушпиння і паприки майже ідентичний. Столову ложку паприки залити літром води і варити при повільному кипінні 5-7 хвилин. Розчин остудити, додати ложку оцту і покласти в нього варені яйця на 20-40 хвилин. Після фарбування протерти яйця серветкою. Виходить швидко і дуже красиво.