Кульбаба містить багато корисних речовин: інулін, холін, каротин, кальцій, магній, калій, марганець, залізо, незамінні жирні кислоти, вітаміни A, C та групи B. Тому кульбаба допомагає боротися з весняним авітамінозом, виводити з організму людини токсини, стимулює виділення жовчі, допомагає руйнувати каміння у жовчному міхурі, стимулювати діяльність серцево-судинної системи та знижувати рівень холестерину.
При приготуванні страв з кульбаби варто прибрати з рослини зайву гіркоту. Хоча саме завдяки цій гіркоті покращується обмін речовин. Позбутися гіркоти можна кількома способами. Можна просто відокремити зелену приквітку, адже саме в цій частині більше гіркоти. А для страв використовувати інші частини рослини. Можна молоде листя кульбаби вимочити у підсоленій воді, для цього потрібно потримати в ній листя 30-40 хвилин. Основна гіркота піде, і залишиться тільки легкий присмак, такий самий, як у салатного листя.
Що приготувати
Молоде весняне листя кульбаби використовується для приготування різноманітних салатів, борщів, в деяких країнах його навіть маринують і заквашують, як капусту. З квітів кульбаби готують вина і варення, з бутонів, що розкрилися, — «кульбабовий мед». Коріння кульбаби, підсмажене на олії, використовується для приготування напою, схожого на каву.
Салат з яйцями: 100-150 г листя кульбаби, 2 яйця, пучок зеленої цибулі, сіль, сметана. Листя кульбаби замочити на 30-60 хвилин у холодній підсоленій воді або ошпарити окропом. Нарізати зелень, змішати з вареними яйцями, посолити і заправити сметаною.
Салат з редискою: 150 г підготовленого листя кульбаби, 2 яйця, пучок редиски, 1-2 ст. л. консервованого горошку, сметана або майонез. Листя кульбаби нарізати довільно, редиску — тонкими кружальцями, варені яйця — кубиками. Все перемішати і заправити сметаною або майонезом.
Салат оригінальний: 100 г листя кульбаби, 0,5 банки зеленого горошку, 100 г моркви по-корейськи, 120 г копченої ковбаси, 3 ст. л. майонезу. Ковбасу нарізати соломкою, змішати з морквою і зеленим горошком, додати дрібно порізане листя кульбаби, заправити легким майонезом.
Варення: 400 г квіток кульбаби, 0,5 л води, 1,2 кг цукру. Квітки перебрати та залити водою хвилин на 30. Це прибере гіркоту квіток і дасть змогу спливти на поверхню жучкам та комахам, яких зазвичай багато у квітках. Дати стекти волозі з квіток та добре їх просушити, можна для цього використати паперові рушники. Квіти залити водою та поставити на вогонь. Воду довести до кипіння та кип’ятити хвилин п’ять. Дати варенню охолонути, квітки вибрати та викинути, а воду процідити. Додати до води цукор і поставити знову на вогонь, перемішуючи, довести до кипіння. Прокип’ятити хвилин 7, дати варенню охолонути та розлити у стерильні банки.
Кульбабовий мед: 300 г жовтих квіток кульбаби, 2 скл. води, кг цукру, лимон. Пелюстки залити водою і дати покипіти 5 хвилин, охолодити і відцідити. У лимона за допомогою дрібної тертки зняти жовту цедру, очистити від шкірки і нарізати маленькими шматочками. Додати його у відвар кульбаби разом із цукром і цедрою. Варити протягом 20-30 хвилин, постійно помішуючи. Гарячим розлити у стерильні банки і закатати. Вживати по чайній ложці щодня. Такий мед корисний для імунітету, насичує організм вітамінами та мікроелементами, зміцнює серце і судини, сприяє у лікуванні застуди, допомагає при безсонні, стресах, дратівливості, уповільнює старіння організму.