Звісно, найперша й основна причина утримання пасіки – мед. Щоб отримати цей цінний продукт, бджоляр відкриває вулик, звідки дістає рамки з медовими стільниками, на яких сидять комахи. Бджілки не особливо раді ділитися власними запасами. І щоб мінімізувати ризики, пасічники, одягнувшись у спеціальні костюми, обкурюють бджіл димом. Що ж це за процедура? У спеціальному пристрої – димарі – всередині тліє вугілля або деревина. Через носик димаря у вулик надходить густий дим. Бджоли на інстинктивному рівні бояться пожежі. Навіть мінімальне задимлення вони сприймають як сигнал тривоги. У паніці і щоб не залишитися голодними на випадок зміни місця проживання, комахи починають активно поїдати свій мед. Їжа потрапляє у передню частину кишківника – зоб. Цей орган бджоли використовують у ролі сховища для їжі про запас. Коли зоб уже наповнений медом, це заважає комасі зігнутися й вжалити людину. А ще, нанюхавшись диму, бджоли повільніше рухаються і не здатні атакувати натовпом. Також запах глушить дію феромонів, за допомогою яких бджоли передають одна одній інформацію.
А ще пасічники використовують задимлення задля того, щоб лікувати комах. Адже бджіл, як і інших тварин, діймають хвороби та паразити, котрих вони не здатні позбутися самостійно. Однак, щоб лікувати, до прикладу, собак чи котів, людина з ними може сконтактувати, а з бджолами жодних маніпуляцій провести не можна. Задимлення ж здатне вбити певних паразитів. З цією метою пасічники застосовують під час обкурювання спеціальні речовини, які знищують паразитів і лікують хвороби, до прикладу, варроатоз, викликаний кліщем.
Обкурювання використовують також для огляду стану комах – як робочих, так і матки з приплодом.
За допомогою диму можна продезінфікувати вулик, адже не всі рідкі мийні засоби можна використовувати для обробки бджолиних будиночків, оскільки навіть крапля сторонньої рідини може зіпсувати мед у всьому вулику, як у відомій приказці про ложку дьогтю в бочці меду. А ще щоб дезінфікувати вручну, треба виселяти бджолосім’ю, чекати, поки їхня хатка висохне і провітриться. А завдяки дезінфекції димом переселення можна звести до мінімуму.