Під час вагітності козу слід утримувати в сухому світлому приміщенні без протягів. Температура повітря має бути не нижче 8 градусів. У жодному разі кітну козу не можна утримувати в одному приміщенні разом з курями.
Для нормального протікання вагітності самці потрібні поживні речовини: білки, вітаміни і мінеральні речовини. Відтак на добу має бути 90 грамів перетравного протеїну, 130 г сирого протеїну, по 20 міліграмів каротину, вітамінів А, Е і D, а також кальцій, фосфор і обов’язково 10 грамів кухонної солі. Деякі господарі в цей час зменшують кількість корму, мовляв, кози ж не дають молока. Однак це категорично неправильно, бо в період кітності тварини мають харчуватися достатньо, поживно і різноманітно. Відтак щодня слід давати, чергуючи, сіно, люцерну суху, солому, гілковий корм. Один кілограм комбікорму чи стільки ж вівса. Три-чотири рази на тиждень потрібно давати 2-2,5 кілограма овочевої суміші (кормового буряка, картоплі, капусти, моркви, брукви, турнепсу). У приміщенні, де стоїть коза, має бути лизунець, щоб вона могла злизувати сіль коли захоче. Влітку кітних кіз потрібно поїти двічі на день. А в інші пори року – раз. Кожні два тижні кітній козі потрібно давати по вісім таблеток глюконату кальцію, який підтримуватиме здоров’я тварини.
У більшості випадків, якщо вагітність протікала нормально, коза сама народжує малят. Зазвичай це дві тварини, однак зрідка бувають випадки, коли коза народжує трьох і навіть чотирьох козенят. Вилизує їх від залишків слизу, що активізує скорочення матки і вихід посліду. Малюки дуже швидко спинаються на ніжки і починають шукати дійки. Якщо ж самка народжує вперше або надто слабка, то варто витерти мордочку новонародженому маляті, звільнивши від слизу ротик, очі й ніздрі, й обтерти козеня старим простирадлом. Коли малюки остаточно висохнуть, піднести до дійок, щоб попили молозива.
У перші чотири-п’ять днів після окоту козу потрібно доїти п’ять разів на день. Це сприятиме прибуванню молока. З часом слід перейти на дворазове доїння – вранці та ввечері.
Анатолій ВІННІЧУК, зоотехнік.