Відповідає зоотехнік Анатолій ВІННІЧУК:
«Першим умовним сигналом успішного запліднення свинки можна вважати появу біло-прозорого слизу, що виділяється із зовнішніх статевих органів тварини на п’ятий день після запліднення. Також на другому-четвертому тижні після запліднення можна укласти тварину на лівий бік. Повільно погладжуючи живіт, відведіть задню ногу свинки убік. Паралельно пропальпуйте живіт легкими рухами. Вже можуть промацуватись невеликі горбки – це тільця поросят. Ще один яскравий симптом – почервоніння сосків.
Також можна зібрати сечу тварини, відфільтрувати рідину, додати пару крапель соляної кислоти, водний розчин солянокислої фенілгідратази, тривідсотковий перекис водню. Сечу з реагентами прокип’ятити та остудити при кімнатній температурі. Якщо вагітність не настала – колір не зміниться. За наявності поросності сеча стане червоно-бурого кольору.
Як правило, поросність свиноматки триває в середньому три місяці, три тижні і три дні. Після опоросу тварині слід давати тепле пійло. Можна приготувати бовтанку з пшеничних висівок. Також варто подбати про корми, багаті на клітковину, кормову олію, рибне борошно тощо. Корисними є грубі волокнисті корми, як-от гарбуз, цукровий буряк, силос, кормова морква – вони стимулюють вироблення молока, добре впливають на перистальтику й запобігають закрепам.
Трапляється, що у свиноматки не вистачає молока. Тоді поросят потрібно розподілити між декількома свиноматками. При цьому слід вважати, що різниця у віці між малими має бути до двох діб. Коли в господарстві лише одна свиноматка, то потрібно давати їй кормовий концентрат.
З п’ятої доби поросят варто починати годувати. Можна давати варену картоплю. Якщо це літо – обов’язково подрібнену зелень, зокрема люцерну, а також підсмажений ячмінь, який стимулює апетит і дуже корисний для розвитку зубів».