Один із способів запобігти цьому – це обрізування качкам крил. Підрізати треба не два, а тільки одне крило. Буде дисбаланс при злеті, і птиця хоч і зможе літати, але невисоко. Таку стрижку проводять лише раз на рік, щоб пір’я встигало нарости і не пошкодити качці крило. Потім птиця звикає до того, що не може літати.
Потрібно сісти на стілець і затиснути качку колінами. Однією рукою розправити пір’я на крилі і знайти махові пір’їни. За розміром вони найдовші. Відрізати їх до місця, де підстава пера переходить у трубчасті пір’їни. Обрізувати на 3-5 сантиметрів коротше. Робити це найкраще ножицями для металу, бо вони важкі і одразу перерізують пір’їну, не роздрібнюючи її. Також крила можна обрізувати міцними кравецькими ножицями або ж садовим секатором. Обрізувати потрібно акуратно, уникаючи залисин. Варто залишити кілька махових пір’їн на кінчику крила – тоді обрізування буде непомітним. Качці це потрібно, щоб її не оминав качур.
Важливо не перегнути палицю й повністю не оголити боки в качки. Варто залишати частину пір’їн, які формують синє «дзеркало». Це блискуча ділянка вздовж заднього краю крила, що потрібна для розпізнавання пташиного виводу.
Крила можна підрізати качкам старшим 15-тижневого віку, гусям – після 17-тижневого. До цього часу повинні минути всі етапи линьки. Найбільше ласі до польотів мускусні качки, або більш відомі як шипуни. Якщо їм вчасно не обрізати крила, то можуть так далеко полетіти, що не спіймаєте. Стежити треба й за гусьми, вони теж восени поглядають угору й наважуються на втечу. Найчастіше до вирію зривається птиця, яка з літа не привчена до вечірньої годівлі вдома. Тож необхідно щовечора насипати птиці зерна. Корм має бути приготований ще до приходу птиці. Тоді вона знає, що вдома на неї чекає їжа, і поспішає з берега до свого подвір’я. Якщо з літа птицю не манити зерном, то це можна зробити і восени. Потрібно вийти до ставка з качанами кукурудзи й теребити, прикликаючи птицю. Птиця вийде з води, її можна буде загнати додому.
Анатолій ВІННІЧУК, зоотехнік.