Цей пристрій допомагає у вирощуванні розсади та квітів. Адже такі лампи забезпечують необхідний для розвитку рослин спектр світла, який максимально близький до природного сонячного.
Лампи для рослин бувають люмінесцентні та світлодіодні (LED). Особливої різниці між ними немає, але LED-лампи можуть прослужити вдесятеро довше. Також світлодіоди не перегріваються і споживають менше електроенергії, хоча й коштують дорожче.
Щоб обрати фітолампу тієї потужності, що потрібна, слід орієнтуватися, що потужності 40 Вт достатньо для одного квадратного метра розсади, яка розміщена біля вікна. А ось для рослин, які віддалені від природного освітлення, потрібні інтенсивніші лампи – це можуть бути пристрої з потужністю 60 Вт.
Обов’язково слід дотримуватися дистанції між фітолампою та рослинами (мінімальна – 15 см до листя, але краще – 30-40 см). Зважаючи на природні процеси – рослини постійно витягуються, лампу доведеться піднімати.
Рослини мають звикнути до фітолампи, тож не треба одразу її вмикати на тривалий час. Щоб рослини призвичаїлися, потрібно починати з 15 хвилин ввімкненої лампи вранці та ввечері, щодня поступово збільшуючи час.
Цілодобово лампа не повинна освічувати рослини, адже вона імітує природне освітлення. А в природі сонце вночі не світить. Тож максимальний час підсвічування розсади – 16 годин на добу, а для дорослих рослин (якщо мова про кімнатні рослини) – це 8-10 годин взимку та 12-14 годин влітку. Для кожної конкретної культури краще дізнатися рекомендовану кількість годин освітлення на добу.
Також важливо знати, що після підживлення рослин варто вимкнути фітолампу на певний час, щоб не спровокувати опіки.
- Лампи бувають різних кольорів, і це не для дизайну чи смаків господаря. Кожен колір по-своєму стимулює рослини.
- Синій прискорює пророщування насіння, а також сприятливо впливає на розвиток кореневої системи. Синій колір не дозволяє рослині надмірно рости у висоту, спрямовуючи сили на корені та листя.
- Ультрафіолет зміцнює коріння та сприяє зростанню зеленої частини рослини. Він підходить смолистим рослинам.
- Блакитний та зелений кольори стимулюють листя до накопичення хлорофілу, що прискорює необхідний для рослин фотосинтез. Але зелений колір фітолампи не долучається до росту рослини.
- Жовтий і помаранчевий кольори також прискорюють фотосинтез і стимулюють вироблення каротинів. Помаранчевий – ідеальний для вирощування кімнатних рослин.
- Червоний необхідний на етапі цвітіння та формування зав’язей. Таке світло добре впливає на якість, розміри та кількість плодів у майбутньому.
- Спектри можна міксувати. Для зелені підійдуть поєднання синього та червоного. Для вирощування розсади з насіння овочів можна застосовувати зелений, жовтий та помаранчевий спектри, а ще краще міксувати їх за допомогою мультиспектральних світлодіодів.