Кліщі здатні досить довго «мандрувати» по тварині у пошуках кровоносних судин, до яких вони чіпляються і потім висмоктують кров. Розповімо про способи боротьби з цими паразитами і профілактики їхнього потрапляння на тіло домашніх улюбленців.
Спочатку кліща досить складно виявити, оскільки він дуже малий. Але через деякий час черевце паразита наливається кров’ю і стає схожим на папілому. Щоб не допустити потрапляння паразита на тіло тварини, використовують різні засоби – краплі, таблетки, спреї, а також спеціальні нашийники.
Краплі від кліщів для котів і собак потрібно наносити на холку тварини точково дозатором або ж просто використовувати піпетку. Перевага крапель в тому, що вони не впливають на роботу внутрішніх органів тварини, оскільки мають тільки поверхневу дію. Головне – простежити, щоб тварина не злизала рідину до того, як вона вбереться в шкіру. І ще – протягом двох діб вихованця не можна купати. Цей засіб від кліщів для собак і котів має проникнути в шкіру, сконцентруватися в сальних залозах, а потім виділятися на поверхню разом із жировим секретом. Термін дії крапель обмежений, тож через вказаний в інструкції термін процедуру потрібно повторити.
Таблетки від кліщів вважаються дуже ефективним засобом – після потрапляння в кров дієва речовина може почати працювати через лічені години. Більшість виробників роблять такі таблетки жувальними, тому немає проблем з тим, щоб згодувати їх тваринам. Позитив таблеток: тварину можна купати, діють вони від 4 до 12 тижнів, захищають все тіло вихованця. Але є й мінус такого засобу захисту – пігулки можуть спровокувати побічні ефекти, наприклад, свербіж, пронос чи блювоту. До того ж таблетки недешеві.
Спрей від кліщів починає діяти миттєво. Деякі спреї здатні захищати вихованця протягом місяця, а є й такі, що працюють до тижня. Проте спреї мають серйозний недолік: якщо їх неправильно розпорошувати, можуть отруїтися і тварина, і господар.
Нашийник від кліщів починає діяти через кілька днів після того, як його одягли на тварину, і здатний захистити від паразитів тільки невелику зону тулуба – голову і шию. Крім того, нашийники не можна носити маленьким тваринам, вагітним чи тим, які годують.
Якщо все ж засоби захисту не спрацювали на 100 відсотків і паразит таки причепився до вихованця, витягнути кліща з тулуба можна пінцетом або ниткою. Перед маніпуляцією необхідно надіти рукавички і все продезінфікувати спиртом чи антисептиком. Кінчики пінцета мають бути тонкими – у такому разі паразит не буде розчавлений. Кліща потрібно акуратно затиснути пінцетом біля основи шкірного покриву, плавним і повільним рухом потягнути пінцет угору. Не можна силою виривати кровопивцю чи крутити його – так у тілі може залишитися його частина.
Якщо ж користуватися ниткою, то її слід знезаразити, зробити з неї вузол і затягнути біля основи шкірного покриву так, щоб у вас залишалися два її кінці, які досить зручно тримати. Далі слід скрутити кінці нитки і тягнути паразита вгору, при цьому розкачуючи в різні боки. Потрібно робити легкі рухи.
Досить часто люди стикаються з проблемою, коли під час витягання кліща у тілі залишається його частина. У такому разі потрібно діяти досить швидко й обережно. Звісно ж, найкращий варіант – звернутися до ветеринара. Але якщо зробити це найближчим часом можливості немає, то можна скористатися підручними засобами, до прикладу, пінцетом чи звичайною голкою. Перед використанням їх обов’язково потрібно обробити антисептиком чи спиртом. Крім того, слід продезінфікувати і місце, в якому залишилася частина паразита. Пінцетом необхідно захопити частину паразита, що залишилася, і буквально викручувати її з тіла. Тільки не змінювати напрямок рухів. Голкою потрібно працювати трохи інакше – так, як видаляється з тіла звичайна скалка. Важливо витягти всі частини кліща, що залишилися в тілі тварини. Якщо не дістати паразита, то він відпаде сам, коли нап’ється крові. Але якщо кліщ був чимось інфікований, він може заразити домашнього
улюбленця.