Війна для жителів Славути Антоніни та Антона, як і для мільйонів українців, розпочалася вдосвіта 24 лютого 2022 року. Всі залишилися вдома, навіть донечка Софійка того дня не пішла до школи. Найбільше батьки хвилювалися за сина. Олексій, студент четвертого курсу Житомирського військового інституту, якраз повертався з чемпіонату України з карате. А в ніч на 2 березня рашисти обстріляли виш, в якому хлопець навчався…
«Коли нам нарешті вдалося з ним зв’язатися, то він заспокоїв, що з ним все добре, що всіх курсантів встигли відправити в укриття, – розповіла мама Антоніна Зайцева. – А невдовзі вони отримали офіцерські звання та відправилися на службу. Якийсь час були в тилу, затим поїхали на фронт. Лише наприкінці минулого року Олексій захистив магістерську та заочно здобув повну вищу освіту».
Ще на початку війни син вмовив маму поїхати з сестричкою за кордон. Казав, якщо не зможуть втримати оборону, першими, по кого прийдуть окупанти, – до сімей військових. Проте затрималися рідні у Польщі лише на півтора місяця…
Син кілька разів приїздив додому у короткі відпустки. Проте весь інший час батьки постійно переживали за свою кровинку та дуже чекали від нього звісточок. «Щоб не збожеволіти від безкінечного очікування та хвилювання, я шукала, чим би зайняти руки та голову, – каже жінка. – І якось чоловік запропонував мені започаткувати власну справу».
Ще за три місяці до повномасштабного вторгнення рф на нашу землю Антон Корольчук разом з кількома товаришами придбали в Славуті приміщення, в якому вирішили відкрити майстерню з ремонту автомобілів. На той час Антоніна, котра багато років пропрацювала психологинею в органах МВС, з 2018 року була змушена піклуватися про своє здоров’я.
«Навесні ми мали відкритися, – пригадує тодішні плани Антон. – Проте з початком великої війни товариші пішли воювати. Майже рік приміщення простояло без діла. І якось в інтернеті я натрапив на статтю про вирощування зелені без грунту та сонячного світла. Поділився ідеєю з дружиною, і ми вирішили спробувати, пристосувавши для цього нашу автомайстерню. Справу допоміг налагодити фахівець з Дніпра Віктор Шулешко, з яким вдалося зв’язатися та консультуватися. Освітлення та піддони для рослин вдалося придбати за перший виграний грант у «Дії» – тоді отримали 250 тисяч гривень. Згодом закупили сонячні панелі та інше обладнання. У цьому допоміг проєкт «Курс на Незалежність», започаткований компанією «Astarta-Kyiv» та благодійним фондом «Повір у себе» за фінансової підтримки уряду Німеччини».
Спочатку Антоніна з чоловіком спробували вирощувати кріп, петрушку, кінзу, салати та іншу зелень. Проте найрентабельнішим виявився базилік. Його вартість значно вища, та й виростає тижні на два швидше.
Ідеї для соусів із ароматної зелені часто підкидає батькам син, який нині захищає країну на сході.
Для вирощування рослини потрібні вода та штучне освітлення. Антоніна розповідає, що метод гідропоніки передбачає вирощування рослин у воді з додаванням лише поживних речовин — без пестицидів чи гербіцидів. Влітку дуже виручають сонячні панелі. А от взимку роблять паузу з вирощуванням – сонячні батареї не можуть впоратися, а вартість електрики потужно впливає на собівартість товару. І це якщо не брати до уваги ймовірність вимикання електроенергії через ворожі обстріли…
А торік Антон взяв участь у конкурсі «Сміливі» від Астарти та зміг отримати черговий транш. На отримані кошти придбав обладнання для переробки базиліку.
«На жаль, у нас ще немає культури споживання цієї ароматної рослини, – ділиться бізнесовими буднями підприємець. – Якщо і замовляють, то невеликими партіями. Тож ми взялися створювати різні соуси на основі базиліку. Вже маємо класичний та з різними видами горіхів. Найбільш ходові – з фундуком та волоськими».
За словами батьків, чимало ідей підкидає з фронту Олексій, який залюбки ласує з побратимами домашніми соусами з базиліку. А одинадцятирічна Софійка допомагає просувати бренд домашньої мініферми Green Clover, розробляє етикетки-наліпки на соуси.
«Раніше я навіть не здогадувався, що є така зелень. А полюбив її в процесі розвитку нашого бізнесу. Також з’ясував, що базилік дуже корисний для здоров’я. Він – потужний антиоксидант, містить мікроелементи. Фахівці радять регулярно споживати ці прянощі, адже вони здатні попередити багато захворювань, позитивно впливають на здоров’я, зміцнюють імунну систему», – запевняє Антон.
На сьогодні подружжя займається переробкою замороженої сировини та пише черговий грант. Якщо вдасться стати переможцями проєкту, придбають сушку та фасувальну машину для виготовленої продукції.
Антон з Антоніною переконані: навіть попри те, що в країні війна, опускати руки не можна. Потрібно зібратися і робити все, щоб наша економіка не зупинилася. Адже війна все одно колись закінчиться. Тож вони хочуть залишити своїм дітям успішну родинну справу, якою б і вони залюбки займалися і розвивали корисний та цікавий сімейний бізнес.