Російські пропагандисти постійно створюють фейки після масованих ракетних обстрілів українських міст.
Російський фейк після обстрілу Києва
Російські телеграм-канали поширюють інформацію, начебто повітряна тривога у Києві 16 червня була увімкнена за наказом Володимира Зеленського, щоб залякати лідерів африканських країн, які перебували у столиці з офіційним візитом.
Але ці дописи є черговим фейком країни-агресора, пише Центр протидії дезінформації.
У Повітряних Силах ЗС України повідомили, що вдень, приблизно об 11 годині, росія випустила по території Київщини 6 крилатих ракет «Калібр» та 6 аеробалістичних ракет Х-47 «Кинджал».
У результаті чергового ракетного обстрілу країни-терористки постраждали 7 людей, серед них — двоє дітей віком 4 і 13 років.
Президент Південно Африканської Республіки Сиріл Рамафоса під час прес-конференції після зустрічі президента Зеленського з представниками країн Африки заявив, що вони «чули ракетні удари». Рамафоса сказав, що це «не дуже добре працює для встановлення миру», та закликав до деескалації «з обох боків».
Фейк про Буданова
Російські пропагандисти продовжують публікувати дезінформацію про нібито важкі поранення українських військових керівників.
Раніше сайт “Є” вже спростовував чутки про нібито важке поранення Головнокомандувача Валерія Залужного та інших командирів, які поширювали у телеграм-каналах.
Тепер нова дезінформація, що нібито очільник ГУР Кирило Буданов перебуває в німецькому шпиталі внаслідок поранення від російської ракети.
Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що очільник Головного управління розвідки Кирило Буданов нібито перебуває у шпиталі Берліна після того, як у сусідній з ним кабінет «влучила російська ракета». Мовляв, спочатку його гелікоптером доправили до Польщі, а потім американським евакуаційним бортом — до Німеччини.
Фактчекери “Детектор медіа” відмічають, що це неправда.
Фейк спростував представник ГУР Андрій Юсов та пояснив, що вона просто не відповідає дійсності. Кирило Буданов, як і раніше, перебуває при виконанні своїх службових обов’язків. Поширюючи цей фейк, пропагандисти прагнуть деморалізувати українців і показати їм, буцімто «вже нема кому їх захищати».
У такий спосіб пропагандисти сіють паніку серед українців.
Крім того, 16 червня Президент України Володимир Зеленський повідомив, що провів військовий кабінет. На заході був присутній і керівник військової розвідки Кирило Буданов.
Російські фейки про український контрнаступ
Користувачі соціальних мереж та російські медіа взялися поширювати неправдиву інформацію про «важкі втрати» Збройних Сил України під час проведення контрнаступальної операції. У цих новинах пропагандисти посилаються на військових аналітиків, які нібито зробили таку заяву в американській газеті The New York Times.
Але у матеріалі американської газети The New York Times ані автор, ані військові аналітики не вказують на те, що українські військові зазнають «важких втрат».
«За даними експертів, ЗСУ зазнають серйозної шкоди через атаки на російські бункери, траншеї, мінні поля та вогневі точки. Є втрати як у живій силі, так і переданій Києву західній техніці. Водночас немає жодних ознак серйозного прориву російської оборони», – пише одне російське медіа
Після поширення такої інформації фактчекери видання StopFake вирішили перевірити, чи справді американські аналітики вважають, що ЗСУ зазнають «важких втрат». Як виявилося, агітпроп «додумав» цю заяву і наводить неточну цитату з американської газети.
У The New York Times справді було опубліковано огляд військових дій та можливостей українських військ. При цьому ані автор, ані військові аналітики не роблять висновків про те, що ЗСУ зазнають «важких втрат». У матеріалі йдеться лише про можливість великих втрат у майбутньому — через складну лінію оборони російських військ.
Пропагандисти вирішили вирізати з цитати слово likely (ймовірно) і написати про «важкі втрати» як про доконаний факт.
Новий фейк про знищення Himars
Російські пропагандисти поширили черговий фейк про знищення кількох установок Himars.
Як пише Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, росіяни вкинули в мережу відео на якому нібито їх бійці знищили кілька HIMARS у лісосмузі. Це відео було розповсюджено російськими Telegram-каналами. Але в реальності у відео показано не те, що написано в дописі.
Насправді це ролик, який зняв дрон ЗСУ і на ньому зафіксовано українську атаку на самохідні артилерійські установки російських окупантів, знищені влучними ударами наших воїнів.
Чергову російську брехню змогли розкрити уважні користувачі мережі, які помітили, що окупанти навіть не спромоглись видалити українську пісню, що грала на фоні відеоролика.