Зважитися розпочати власну справу непросто: потрібно мати бізнесову жилку, стартовий капітал, забути про відпочинок, хобі, посиденьки з друзями. А головне — мати ідею, якою горітимете і яку, попри все, готові втілювати у життя. І вдесятеро важче розпочати бізнес у непростий час війни. Однак без підтримки економіки Україні важко протистояти ворогу. І таких людей, які не бояться змін і готові втілювати свої ідеї в життя, в Україні чимало. Серед них — Сергій та Ельвіра Таморки з Черкас.
До повномасштабної війни подружжя мало онлайн-магазин одягу. Але мріяли про більш творчу справу, де можна задіювати уяву, втілювати ідеї, робити щось яскраве. Сергій ще у 2019 році бачив кілька відео про створення неординарних об’ємних килимів. Але тоді це сприйняв просто як цікаву інформацію. З початком великої війни справи в магазині одягу йшли не дуже добре. Тож Сергій з Ельвірою розпродали залишки товару і вирішили змінити напрямок діяльності. Тоді й згадали про незвичні килими, вирішили спробувати їх робити.
«Тафтингові килими – це нова ніша в бізнесі, яка тільки зароджується в Україні, – розповідає Сергій Таморка. – Виготовляти їх – цікава і творча робота. Ми вирішили спробувати, і у нас все вийшло з першого разу. Це був великий килим розміром півтора на два метри в етностилі, його виготовили на замовлення одного з друзів. Працювали над ним протягом двох тижнів». Фото виробу розмістили у соціальних мережах. Саме воно дало поштовх до нових замовлень. За півтора року подружжя створило понад 200 килимів різних форм і складності. Тепер вже набили руку і можуть виготовити килим за день, а якщо вироби невеликі – то й два.
«Свій бізнес-план на отримання державного гранту на власну справу я подавав кілька разів, – зізнається Сергій. – І таки став переможцем. На отримані кошти докупили деяке обладнання, сировину, заплатили за оренду приміщення. Усе це покращило якість нашої роботи».
Тафтингові, об’ємні, рельєфні, 3D-килими – так називають вироби, які шиють Сергій та Ельвіра. «В Україні популярні зазвичай килими, які ми називаємо турецькими, – розповідає чоловік. – Їх виготовляють на спеціальних верстатах, і в Україні є багато виробників цих килимів. Ті, що робимо ми, – об’ємні, їх можна зробити будь-якої форми, навіть у вигляді героїв мультфільмів, домашніх улюбленців, квітів тощо. Для пошиття килимів використовується полотно різних видів у дуже дрібні клітинки з різною щільністю, тобто щось на зразок канви. Його натягують на раму і наносять малюнок. Надалі килим вишивають з допомогою тафтингового пістолета. Потім виріб потрібно проклеїти, вирізати по контуру, прошліфувати, проконтурити всі деталі».
Ні Сергій, ні Ельвіра не мають художньої освіти. Він – інженер лісового господарства, вона – біотехнолог. Проте обидвоє мають хороший смак та творчий потенціал. «Жорсткого розподілу обов’язків у нас немає, – пояснює Сергій Таморка. – Кожен з нас може повністю виконати усі процеси – від спілкування із замовником до відправки йому готового виробу. Наші килими можна стелити на підлогу, але здебільшого – це елемент декору».
Килими – на експорт
У своєму бізнесі подружжя орієнтується на закордонний ринок. Переважна більшість замовників – зі Сполучених Штатів Америки, також є замовлення з Європи, Азії, Австралії. Замовляють і українці, але небагато.
«Ми одразу орієнтувалися на закордонного споживача, – каже Сергій, – адже наш продукт не є чимось нагально необхідним, особливо у роки війни, а українська економіка у стані стагнації. А кошти від закордонного споживача надходять в Україну, тим самим підтримуємо нашу економіку, а також допомагаємо ЗСУ, не замовчуємо тему війни».
Сергій та Ельвіра мріють про Перемогу України, про закінчення війни й про те, щоб стати одними з найбільших світових виробників тафтингових килимів, щоб про Україну знали і на цьому рівні.