Енергосистема України останнім часом зазнає найбільших ударів з початку повномасштабної війни, і українцям слід готуватися до будь-яких сценаріїв, вважає міністр енергетики Герман Галущенко. За його словами, вплив російських наймасштабніших атак дуже суттєвий. «Але ключове те, що система працює стабільно. Мета ворога очевидна – досягти тотального блекауту в країні. Але вони її не досягли», – сказав він і наголосив, що війна триває, атаки ще не закінчилися.
Галущенко порадив за можливості придбати генератори: «Купуйте, готуйтеся, але ми зробимо все від нас залежне, щоб вони вам не знадобилися».
Масштаби руйнувань
Цьогоріч 11 квітня рашисти ракетами знищили Трипільску ТЕС в Київській області, а перед цим – Зміївську ТЕС у Харківській. Голова наглядової ради «Центренерго» Андрій Гота зазначив, що руйнування ТЕС призвело до знищення усієї генерації
«Центренерго». У відомстві наголошують, що без достатньої кількості ракет для протиповітряної оборони, які б прикривали ці об’єкти, відновлювати ТЕС марно.
Стосовно потужностей ДТЕК – одна з шести електростанцій зупинена надовго, решту компанія намагатиметься відновити до зими. «За нашим планом, ми збільшимо потужність майже в чотири рази від наявної, – розповів представник ДТЕК Максим Тимченко. – Основні роботи будуть у квітні-травні, щоб ми встигли відновитися до літнього максимуму».
До чого готуватися
Масштабних відключень по всій країні немає, за винятком Харкова та Кривого Рогу, завдяки імпорту електрики й помірній погоді.
Директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко каже, що наразі можна говорити про пошкодження 75-80% загальної теплової генерації. За його розрахунками, якщо нових обстрілів більше не буде, взимку дефіцит може становити до 30%. Але навряд чи обійдемося без відключень. «Поки не бачу сценарію, за якого ми їх уник-немо», – додає він.
Також відключення прогнозують в липні-серпні, коли споживання зростає через спеку, а атомні енергоблоки – на планових ремонтах. Влітку споживання коливається в межах 10-14 ГВт, взимку – 13-18 ГВт. Минулої зими атомні електростанції несли максимальне навантаження – близько 8 ГВт, решту забезпечували гідроелектростанції, ТЕС і ТЕЦ.
«У нас з маневрової генерації залишилося буквально 12% від того, що було ще місяць тому, тобто є тільки базова електрогенерація, це атомні електростанції. Наступного року у нас буде 12 областей, в яких відключатимуть електроенергію на понад 6 годин на добу. Це Сумська, Харківська, Дніпропетровська, Запорізька, Херсонська, Миколаївська, Одеська… – там гарантовано будуть відключення. Якщо ми не зробимо додаткові перетини через Дніпро, то чотири області будуть зовсім без електроенергії», – такий прогноз зробив експерт з енергетики, голова правління Асоціації «Нафта і Газ України» Андрій Закревський. Він наголосив, що після ударів рашистів вдалося відновити два єдиних трансформаторних вузли на півдні країни. Але не виключено, що ворог завдасть нових ударів по них.
Виконавчий директор ДТЕК Дмитро Сахарук заявив, що в Україні знову можуть запровадити графіки відключень світла. Це може статися за кількох умов, зокрема в тому разі, якщо не буде відновлено зруйновану теплову генерацію, а також не вистачатиме обсягів електроенергії, яку Україна отримує з Європи.
Колишня виконувачка обов’язків міністра енергетики Ольга Буславець переконана, що вже в травні дефіцит складе 3 ГВт, бо частину блоків АЕС зупинять на плановий ремонт. Зараз працює сім із дев’яти блоків атомних електростанцій. Щоб знизити негативний вплив на економіку, Буславець радить змінити підхід до черговості відключень. У першу чергу – вимикати побутових споживачів, і лише потім – промисловість. Зараз роблять навпаки.
Шляхи розв’язання проблеми
Краще підготуватись до літніх і зимових максимумів споживання Україна зможе за наявності достатньої кількості ППО та допомоги з обладнанням від міжнародних партнерів, каже Максим Тимченко.
Ще одна опція – розширення можливостей для імпорту електрики й об’єднання з європейським енергетичним ринком.
Максимально можливий імпорт з ЄС зараз – 1700 Мвт, а максимальна технічна можливість – 2000 МВт, зазначає Олександр Харченко. Щоб імпорт був економічно доцільним під час дефіциту електрики, НКРЕКП планує з 1 травня скасувати обмеження ціни на електрику для бізнесу.
Стратегічно Україна має рухатись до децентралізованої генерації. 200 малих електростанцій набагато важче зруйнувати, ніж 20 великих, переконаний голова правління «Укренерго» Володимир Кудрицький. Йдеться про газотурбінні установки, електростанції на біомасі та системи накопичення енергії. Щоб в Україні почали будувати такі станції, «Укренерго» планує до кінця року коштом запозичень сплатити генерації близько 19 мільярдів гривень боргу на балансуючому ринку. Одночасно з цим уряд має ухвалити рішення, які зупинять зростання боргу споживачів перед «Укренерго», який становить 30 мільярдів гривень.
Проте, навіть якби проблеми боргів не було, а будівництво цих електростанцій почалось сьогодні, то енергосистемі вони допомогли б під час опалювального періоду 2026-2027 років. Строки будівництва малих електростанцій на біогазі чи газотурбінної установки потужністю 10 МВт – два-три роки. Будівництво систем накопичення енергії – один рік.
Що ж, вже третій рік поспіль українці доводять свою спроможність вижити за будь-яких обставин та руйнувань, спровокованих рашистами. Тому сьогодні навряд чи нас злякають майбутні виклики зі світлом, водою чи газом. Наша нація вже пережила чимало лихоліть, винищувань, мору голодом… Тож і тепер мусимо справитися з московською нечистю, перемогти її та вигнати цей рашистський непотріб з рідної землі.