Православна Церква України та Українська Греко-Католицька Церква перейшли на новоюліанський календар, і більшість церковних свят відзначаються в одні дати з Римо-Католицькою Церквою. Однак Великдень і свята, пов’язані з ним, поки що святкуються у різні дні. Цим, до речі, і відрізняються новоюліанський та григоріанський календарі. Цьогоріч римо-католики святкують Великдень 31 березня, а православні та греко-католики — 5 травня. І Великий піст, який передує цьому визначному християнському святу, у римо-католиків (християн західного обряду) починається вже 14 лютого. Про його особливості розмовляємо з канцлером Кам’янець-Подільської дієцезії (єпархії) Римо-Католицької Церкви в Україні Павлом Басистим.
– Отче Павле, розкажіть, скільки триває Великий піст і які обмеження передбачає?
– Великий піст триває 40 днів та ще шість днів Страсного тижня. Починається він цього року 14 лютого, у Попільну середу, і триває до 31 березня — неділі Воскресіння Господнього. Піст готує нас до пережиття найважливішого у християнстві свята — Великодня. Основні три моменти, які характеризують цей період, — піст, молитва і милосердя. Під час посту важливий молебен Хресної дороги, яка відтворює в пам’яті вірян основні моменти страждань Спасителя. Під час Хресної дороги віряни проходять 14 стоянь, кожне з яких має своє розважання, яке закінчується молитвою. А також під час Великого посту практикують молебен «Гіркі жалі», який спонукає до роздумів над тайною спасіння і стражданнями Господніми.
– Як щодо обмеження в їжі?
– На відміну від православної традиції, у римо-католицькій церкві суворих обмежень у іжі немає. Щодо пісних практик, то залишається пісний день у п’ятницю. В інші дні церква заохочує до посту, але не наполягає. Це індивідуальна справа кожної людини. Є лише два дні, коли церква закликає до так званого кількісного посту — Попільна середа і Велика п’ятниця. Що означає кількісний піст? Це — один раз можна поїсти досхочу, а два рази — легко. Ну і, звісно, у ці дні слід відмовитися від м’ясних страв. Головне ж під час посту — приділяти час на читання Святого Письма, чинити добрі справи.
– Милосердя — одна з головних умов посту?
– Так. Загалом добрі справи слід чинити і у піст, і у звичайний період, це — головна ознака людяності. Але важливо розуміти, що таке добра справа. Це той вчинок милосердя, який не вимагає такого ж у відповідь. Тобто допомогти тому, хто не може віддячити. Милосердні вчинки не роблять напоказ, адже Ісус Христос казав: «Нехай права рука не знає, що робить ліва».
– Великий піст розпочинається із Попільної середи. Що відбувається цього дня?
– Піст має багатий літургійний характер. У Попільну середу під час Літургії відбувається особливий обряд – посипання голів вірних попелом на знак покаяння і покути. Це — акт покаяння, щоб людина усвідомила свою гріховність і святість Бога. Цей акт супроводжується словами зі Святого Письма: «З пороху ти постав і в порох обернешся». Тепер ці слова мають більш «сучасну» альтернативу: «Покайтеся і вірте в Євангеліє». І Попільна середа, і увесь Великий піст мають покаяльний характер.
– Зазвичай Благовіщення Пресвятої Діви Марії припадає на 25 березня. Але цього року в церковному календарі Римо-католицької церкви це свято зазначено 8 квітня. Чому?
– По-перше, 25 березня — це вже Страсний тиждень, під час якого не може відправлятися жодна святкова Літургія. А період з 31 березня по 7 квітня є Великодньою октавою і святкується як один день. Ще 70 років тому на Ватиканському Соборі було прийнято рішення, що в один день не може святкуватися дві урочистості, а лише одна. Тому Свято Благовіщення Пресвятої Діви Марії перенесли на наступний день після Великодньої октави — на 8 квітня.