Остеопороз – захворювання, яке характеризується зниженням щільності кісткової тканини. Про причини захворювання, симптоми й профілактику ми попросили розповісти завідувачку ревматологічного відділення обласної лікарні, кандидата медичних наук, ревматологиню вищої категорії Наталію Урсол.

– Проблема остеопорозу надзвичайно актуальна, тому що стосується практично усіх – когось з віком, а при деяких патологічних станах остеопороз розвивається і у молодому віці, – пояснює Наталя Борисівна. – Про остеопороз йдеться тоді, коли змінюється якість і кількість кісткової тканини, тобто вона стає більш ламкою. І якщо у здорової людини кістка витримує великі навантаження, то при остеопорозі може виникнути перелом навіть при незначному фізичному впливі. Наприклад, людина незручно стала, коли виходила з транспорту, – може виникнути перелом поперекових хребців. Зачепила рукою за якусь опору – і отримала перелом кісток передпліччя. Впала з висоти власного зросту – і зламала шийку стегна. Це найбільш небезпечний варіант перелому при остеопорозі, адже тоді необхідна операція із заміни суглоба на штучний. Без неї людина залишиться прикутою до ліжка, з’являються інші фатальні ускладнення – судинні тромбози, пневмонії. Ми такі переломи називаємо низькоенергетичними – коли без значного фізичного впливу стається перелом кістки. А до цього людина не знає, що має проблеми з кістковою тканиною. Саме перелом є першою ознакою, важливим симптомом, який свідчить про остеопороз. Тобто яскравих клінічних ознак остеопорозу немає. Недарма інколи остеопороз називають «тихою хворобою» або «тихим вбивцею». Людина може відчувати періодичний біль у кістках, поступово розвивається порушення постави, зменшення зросту. Але зазвичай на такі незначні симптоми мало хто звертає увагу.
– Що потрібно робити, щоб кістки були міцними до старості?
– Від кожного з нас залежить, як формуються наші кістки. Це відбувається протягом перших 25 років нашого життя. Для того щоб сформувалася нормальна кісткова тканина, мають бути дотримані кілька умов. Потрібно, щоб організм отримував достатньо кальцію, на який багаті молочні продукти, морська риба, горіхи, особливо кунжут. Має бути адекватне фізичне навантаження – тобто діти повинні проводити багато часу на свіжому повітрі, грати у рухливі ігри, займатися фізкультурою. І третя умова – достатнє перебування на сонці, під впливом ультрафіолетових променів, тому що саме ультрафіолет відповідає за перетворення вітаміну D, який ми отримуємо з їжею, у його активну форму. Якщо усі ці умови виконані, у людини формується нормальна кісткова тканина.
– А якщо ці умови недотримані?
– Тоді у молодої людини кісткова тканина недостатньо міцна. І ті проблеми, які з віком розвиваються практично в усіх, з’являються у доволі молодому віці. А ось жінки вступають у ризикований період з настанням менопаузи. За статистикою, кожна третя жінка в період менопаузи має проблеми зі щільністю кісткової тканини.
– А як дізнатися жінці, чи входить вона до цієї статистики?
– Загальна рекомендація для жінок в менопаузі – проходити обстеження, щоб визначити, чи має вона проблеми з кістковою тканиною. Такі обстеження називаються денситометрією. Цей метод є ультразвуковий та рентгенівський. Ультразвуковий – скринінговий, недостатньо достовірний. «Золотим» стандартом обстеження вважається саме рентгенівська денситометрія: вона визначає щільність кісткової тканини. Цей метод можна використовувати як для діагностики, так і для контролю за ефективністю лікування.
– Чи усім жінкам у період менопаузи потрібно додатково приймати кальцій?
– Протягом життя потрібно намагатися вживати достатню кількість продуктів, до складу яких входить кальцій. Це, повторю, молочні продукти, морська риба, горіхи, кунжут. Однак надзвичайно важливо вживати достатньо кальцію саме жінкам у період менопаузи. Науково підраховано, що денна доза кальцію для людей, які мають проблеми з кістковою тканиною, — 1 000-1 200 міліграмів. На жаль, з їжею таку кількість кальцію отримати неможливо. Тому потрібно додатково приймати препарати кальцію. Якщо у людини діагностоване зниження щільності кісткової тканини, то ці препарати потрібно приймати постійно. До того ж лише препаратів кальцію недостатньо. При остеопорозі додатково призначають спеціальні лікарські засоби, які у поєднанні з препаратами кальцію допомагають зміцнити кістки, можуть уповільнити або зупинити процес їх руйнування. Важливо також визначати рівень вітаміну D в крові. Якщо він занизький, то лікування буде менш ефективним. А ось для профілактики остеопорозу можна приймати препарати кальцію курсом, достатньо дози у 500 міліграмів. Проте ці препарати не варто призначати собі самостійно, потрібно звернутися до лікаря за консультацією.
Від кожного з нас залежить, як формуються наші кістки. Це відбувається протягом перших 25 років нашого життя.
– Крім жінок у період менопаузи, хто ще у зоні ризику?
– Це люди, які приймають певні гормональні препарати, особливо глюкокортикоїдні, які призначають при ревматичних, аутоімунних, певних пульмонологічних, ендокринологічних захворюваннях тощо. Також у зоні ризику – люди, які тривалий час знерухомлені. Адже кістки, м’язи, суглоби природою створені для того, щоб рухатися. І коли тривалий час людина не рухається (наприклад, через травми, хвороби), то доволі швидко розвиваються і остеопороз, і гіпотрофія м’язів. Ризикують захворіти на остеопороз і люди з низькою вагою, бо вони недоотримують з їжею достатньо кальцію, вітаміну D. А також ті, хто має захворювання травної системи, хто переніс операцію на шлунково-кишковому тракті. Проблеми з кістковою тканиною можуть виникнути у багатодітних матерів, тому що для формування скелета дитини в утробі матері дитина бере материнський кальцій. Також мають проблеми з щільністю кісткової тканини ті пацієнти, які страждають на онкологічні захворювання, проходили курси хіміотерапії, пацієнти з гематологічними захворюваннями. А серед відносно здорових – хто мало їсть, мало рухається, зловживає алкоголем, курить. Треба розуміти, що остеопороз розвивається з віком, і у людей, старших 80 років, він вже є практично в усіх.
– Крім раціонального харчування, як ще можна зміцнити кістки? Чи існують спеціальні комплекси вправ для запобігання розвитку остеопорозу? – Спеціального комплексу вправ немає. І якщо остеопороз діагностований, то потрібно рухатися досить обережно, щоб уникнути переломів, дотримуватися усіх рекомендацій лікаря. А ось для профілактики фізична активність корисна. Навантаження має бути рівномірне, різноманітне і чергуватися з періодами відпочинку. Головне – слухати свій організм. Якщо при навантаженні виникає біль – це сигнал, що потрібно зупинитися, відпочити і наступного разу давати менше навантаження, яке не буде викликати дискомфорту. Загалом здоровий спосіб життя – це профілактика багатьох захворювань, зокрема і кісток.