Мабуть, кожен дорослий українець має знайомих або принаймні чув про такі випадки, коли нібито здорова людина раптово помирає. Про причину смерті кажуть коротко: відірвався тромб. Про причини тромбоутворення, як розпізнати тромбоз та що робити, щоб тромби не утворювалися, ми попросили розповісти лікарку-кардіологиню вищої категорії, заступницю директора обласного серцево-судинного центру, кандидата медичних наук, доцента Наталію Щепіну.
– Наталіє Вадимівно, поясніть, що таке тромбоутворення.
– Залежно від місця утворення тромби бувають венозними та артеріальними. У венах вони найчастіше утворюються на тлі застійних явищ, при супутніх гематологічних та онкологічних захворюваннях, після тривалого періоду іммобілізації. Артеріальні тромби переважно з’являються на тлі пошкодження судинної стінки, як це буває за наявності атеросклеротичної бляшки або після травми.
– Тромбоутворення, або тромбоз – процес утворення тромбу (кров’яного згустку) у просвіті судини, наявність якого заважає вільній циркуляції крові. Зазвичай симптоми тромбозу досить виражені, самопочуття, як правило, порушене, тобто стає зрозуміло, що «щось пішло не так» і слід звернутися по медичну допомогу.
– А які бувають тромби?
– Які найпоширеніші причини тромбозу?
– Причин досить багато. Це – атеросклероз, довготривалі автомобільні поїздки, авіапереліт понад чотири години, травма, хірургічні втручання, онкопатологія, прийом гормональних контрацептивів, вагітність і пологи, Covid-19, порушення згортання крові (тромбофілія), нераціональне харчування, інфекції.
–Хто перебуває в зоні ризику щодо тромбоутворення?
– Чинниками, що підвищують ризик тромбозу, є:вік понад 70 років, порушення ритму серця (особливо фібриляція передсердь), варикозне розширення вен, ожиріння, малорухливий спосіб життя, онкологічні захворювання, обтяжена спадковість.⠀
– Як розпізнати тромбоз?
— Симптоми залежать від локалізації тромбозу. Якщо тромбоутворення відбувається в судинах серця (гострий коронарний синдром) – з’являється різкий біль в грудній клітці, раптова задишка, серцебиття, холодний піт, може бути втрата свідомості. Якщо тромбоз стається в судинах головного мозку (ішемічний інсульт) – виникає неврологічна симптоматика: втрата мови, асиметрія обличчя, слабкість та порушення рукових функцій верхніх чи нижніх кінцівок. Якщо це тромбоз судин легень (тромбоемболія легеневої артерії), тоді виникають проблеми з диханням, людина відчуває гострий біль у грудях, з’являється кашель, прискорене серцебиття. Якщо це судини руки або ноги: набряк однієї кінцівки порівняно з іншою, біль із ураженого боку, локальне підвищення температури чи почервоніння шкіри в ділянці тромбозу. Так само можуть бути більш рідкісні локалізації — тромбози внутрішніх органів (симптоми залежать від локалізації тромбу), але вони бувають вкрай рідко.
— Які методи діагностики?
— За перших ознак можливого тромбозу необхідно одразу звернутися ло лікаря. Він проведе клінічний огляд, призначить ультразвукове дослідження, комп’ютерну томографію з контрастуванням судин, лабораторне дообстеження. І лише лікар може призначити ліки для профілактики чи лікування тромбоутворення! Особливо небезпечно займатися самолікуванням в царині кроворозріджуючих препаратів.
— Як знизити ризик тромбозу?⠀
— Для людей з надмірною масою тіла та ожирінням потрібно знизити індекс маси тіла. Велике значення має харчування. Слід зменшити споживання солі, алкоголю (він згущує кров), жирів, включати до раціону свіжі овочі, фрукти, нежирні молочні продукти. Бути фізично активними: 150 хвилин на тиждень помірної інтенсивності або 75 хвилин на тиждень інтенсивної фізичної активності. Кинути курити: куріння підвищує не тільки ризик тромбозу, а й призводить до інших неприємностей. Контролювати артеріальний тиск, а якщо він підвищений — вжити заходів для його нормалізації. Те ж стосується рівня холестерину у крові та рівня глюкози крові при цукровому діабеті. За наявності фібриляції передсердь (несприятливої аритмії серця) приймати антикоагулянти для профілактики венозного тромбоемболізму. Гормональні контрацептиви приймати тільки за призначенням лікаря. А якщо вже були тромбози вен, то утриматися від прийому оральних контрацептивів.