Сірчані корки — досить поширена проблема у дітей та дорослих, які неправильно чистять вуха. Ця на перший погляд незначна проблема може потягнути за собою чимало неприємностей. Про те, чому утворюються сірчані корки та як їх позбутися, розповідає лікар-отоларинголог, сурдолог Володимир Башинський.

– Володимире Антоновичу, для чого потрібна вушна сірка?
– Про те, що наші вуха виділяють сірку, відомо усім. Для чого вона потрібна? Вушна сірка виконує кілька важливих функцій. Вона захищає слуховий прохід від бактерій, грибків і пилу. Виводить з вуха шкірні відмерлі клітини та дрібні сторонні частинки. Зволожує шкіру слухового проходу, запобігаючи його сухості та подразненню.
– Що таке сірчані корки і чому вони утворюються?
– Сірчаний корок — це утворення з вушної сірки, що закупорює слуховий прохід. Основні причини утворення сірчаних корків:
* неправильна гігієна вух (використання вушних паличок, які можуть проштовхувати сірку глибше);
* надмірні виділення сірки;
* анатомічні особливості слухового проходу – вузький або звивистий;
* використання слухових пристроїв або ж навушників, які можуть стимулювати надлишкове виділення сірки;
* часте потрапляння води в вухо (наприклад, у плавців), що може спричинити набряк сірки.
– Які симптоми свідчать про те, що утворився сірчаний корок?
Відчуття закладеності вуха, погіршення слуху, вушний шум (тинітус), біль та дискомфорт у вухах. Інколи – кашель або свербіж у вухах.
Надлишок вушної сірки виводиться з слухового проходу при жуванні, позіханні, рухах щелепи під час розмови. Але якщо сірка утворюється в надлишку, а консистенція її густіша, ніж в нормі, або порушується її виділення із зовнішнього слухового ходу, то утворюється сірчаний корок.
– Як його видаляють?
– Потрібно звернутися до ЛОР-лікаря. Способи видалення сірчаних ущільнень залежать від консистенції ущільнень та інших факторів (запалення, перфорація барабанної перетинки тощо), визначити які може тільки лікар-отоларинголог. Є кілька способів видалення сірчаних корків: за допомогою промивання, вушним гачком або аспіратором.
– Чи можна це зробити самостійно?
– Звісно, краще самостійно цього не робити, це може бути небезпечно. Але після консультації з лікарем можна використовувати спеціальні краплі для розм’якшення сірки (наприклад, Ваксо», А-церумен). Вони допоможуть розчинити корок, після чого він може вийти самостійно. Однак не намагайтеся видалити корок за допомогою вушних паличок або інших предметів, це може проштовхнути сірку глибше або пошкодити слуховий прохід.
– Як правильно чистити вуха і чи потрібно це робити?
– Вуха не потребують щоденного чищення. Сірка зазвичай виходить самостійно під час жування або розмови. Тому варто обмежитися зовнішнім чищенням вушної раковини за допомогою вологої серветки або рушника. Для чищення слухового проходу не можна використовувати вушні палички, оскільки це може спричинити утворення корка або травмувати вухо. Якщо ви схильні до утворення сірчаних корків, періодично використовуйте краплі для розм’якшення сірки. Але обов’язково проконсультуйтеся з лікарем. Якщо ви відчули сильний дискомфорт, біль або погіршення слуху, обов’язково зверніться до отоларинголога (ЛОР-лікаря).