Цьогорічне спекотне літо змусило українців не лише пристосовуватися до високих температур, але й додало клопотів у харчуванні. Адже ризик отруїтися зіпсованими наїдками через тривалі відключення електроенергії збільшився в рази. Як уберегти себе від такої проблеми та що робити у разі харчового отруєння, розповіла завідувачка дитячого відділення Хмельницької інфекційної лікарні Вікторія Леньга.
– Щоб запобігти небажаним наслідкам після вживання неякісної їжі, перш за все не потрібно у літню спеку купувати багато їжі. Обов’язково слід звертати увагу на дату виготовлення продукту та кінцевий термін його споживання. Харчове отруєння може розвиватися при вживанні недостатньо термічно обробленої їжі, страв, які неправильно та тривало зберігалися. Якщо плануєте придбати овочі, ягоди, фрукти – не зайвим буде візуально оглянути товар. Шкірка має бути цілою, без ознак гниття. А також обов’язково понюхайте те, що купуєте, і те, що збираєтеся їсти, – запах має бути приємним, без сторонніх домішок. Крім того, не забувайте мити свіжі овочі, фрукти та ягоди під проточною водою. А ще краще – обдайте їх окропом. Також за правилами гігієни слід мити руки перед їдою та після відвідування туалету.
– Вікторіє Романівно, з якими продуктами слід бути особливо обережними?
– Безумовно, отруїтися можна будь-якими зіпсованими харчами. Але окремо можна виділити яйця, м’ясо, молочні продукти, які дуже швидко псуються. Яйця бажано купувати у магазинах, де є необхідний температурний режим для їх зберігання. У спеку та ще й коли вимикають електроенергію, пити сирі яйця або вживати недоварені я не рекомендую. Особливо слід бути обережними зі вживанням молочних продуктів. Непастеризоване молоко та сири, сметана швидше псуються, ніж кисломолочні продукти. Обов’язково пробуйте їх самі перед тим, як дати їх дітям. Не варто довго зберігати м’ясний фарш, а також готові вироби з нього. Ризик отруєння збільшується при вживанні влітку морепродуктів, кондитерських виробів з кремом, копченостей. І не забувайте пити воду. Для дорослого норма становить півтора-два літри на день малими порціями.
– Які симптоми при харчових отруєннях?
– Клінічні прояви можуть настати вже через 30 хвилин і до 24 годин. Симптоми бувають як гострі, швидкі, так і наростаючі. Серед найпоширеніших – підвищення або зниження температури, озноб, нудота, блювання, біль у животі, часті рідкі випорожнення тощо. Тривожними ознаками недуги є сильний різкий біль у животі, невпинне блювання, температура вища за 39 градусів, сильна спрага, відсутність сечі, поява неврологічних симптомів: порушень свідомості, поведінки, мовлення. У разі, якщо блювота не припиняється чи впав тиск, паморочиться у голові або дуже погане самопочуття, необхідно звернутися до лікаря.
В Україні за останні півроку на гострі кишкові інфекції, куди входять харчові отруєння (не включаючи ботулізм та отруєння грибами), захворіли 47 256 людей, інформують у Міністерстві охорони здоров’я.
– Що б Ви порадили мати в домашній аптечці для першої допомоги при харчовому отруєнні?
– Насамперед, це розчини для відновлення втраченої рідини в організмі – препарати, які швидко розчиняються у воді та їх легко пити. Крім того, потрібно завжди мати під рукою сорбенти – біле, чорне вугілля, атоксил тощо. Вони швидко виводять токсини з організму. Загалом, щоб легше перенести спеку та не отруїтися через псування продуктів, необхідно в цей період вживати легку їжу, більше овочів та фруктів, пити якісну воду та дотримуватися правил гігієни.