Кількість солі у раціоні має бути збалансованою, бо її надлишок – згубний для здоров’я. Проте й безсольова дієта також чинить негативний вплив на людський організм.
Сіль за хімічним складом – це хлорид натрію. Натрій відіграє важливу мінеральну функцію для організму. А хлор бере участь у виробленні шлункового соку та засвоєнні їжі. Проте, якщо в меню забагато солоної їжі, то може відбуватися підвищення кров’яного тиску та порушення роботи серцево-судинної системи. Це стосується і дітей, і дорослих. У дитячому віці надлишок натрію порушує роботу підшлункової залози, нирок, виводить з ладу нервову та ендокринну системи.
Надмірне вживання солі може опосередковано сприяти набору зайвої ваги. А все через те, що вживаючи більше солоної їжі, людина відчуває спрагу, більше п’є рідини. І найгірше, якщо це солодкі, газовані напої, від яких і з’являється зайва вага.
У готових покупних продуктах міститься чимало солі. Це зокрема соломка, крекери, чипси, попкорн, арахіс, сосиски, ковбаси, в’ялені та копчені м’ясо і риба. Також у цьому списку – мариновані чи квашені овочі, оливки, сири, крем-сири, плавлені сири, м’ясні та рибні паштети.
Фахівці називають норми вживання солі на день. Вони для кожного віку свої. Так для дітей від 4 до 8 років – це менше 5 грамів солі на день, від 9 до 13 років – 5,5 грама, від 14 до 18 років – 5,75 грама. Дорослим людям не варто перевищувати денний показник вживання солі у 6 грамів (це – чайна ложка без гірки).
Найбільша проблема в тому, що надмір солі найчастіше потрапляє в організм з покупними готовими продуктами, напівфабрикатами. Кількість солі у такій їжі покупець відрегулювати не здатний.
- Цікаве про сіль
- Солити їжу краще після її приготування.
- У 100 грамах морепродуктів міститься 2,5 грама солі.
- Збалансувати надмір натрію можна калієм. Він міститься у бобових, овочах та фруктах.
- Рецептори дорослих та дітей, котрі відповідають за солоний смак, працюють по-різному.