Як запевняють медики, чи то літо, чи то зима, нам треба отримати стільки рідини, скільки саме зараз потрібно. А скільки потрібно – підкажуть відчуття.
Образ півторалітрової пляшки води, яку ми мусимо випивати за добу, міцно сидить в нашій свідомості. Але думати треба завжди і щодо води теж. Адже наш водний баланс, тобто те, скільки води ми втрачаємо і маємо отримати ззовні, залежить від температури і вологості повітря, того, як ми одягнені та чим займаємося, що ми їли, чи ми нервували, як працюють наші нирки, чи немає діареї, які ліки вживаємо тощо. Дуже багато всього діє на наш водний баланс, щоб дати універсальні поради щодо кількості рідини, яку слід вживати улітку, взимку і у міжсезоння.
Наша потреба в рідині може змінюватися щодня залежно від обставин, тож орієнтуватися передусім треба на свою спрагу. Зрозуміло, що треба щоразу передбачати свою спрагу. Приміром, навіть узимку тренування або навчання в кабінеті, де багато людей, ввімкнене опалення і зачинені вікна – це ситуації, коли втрати води зростають. А коли ми сидимо в кондиціонованому приміщенні, то не варто вливати в себе воду примусово, хоч це й літо.
Зауважте, що йдеться не лише про чисту воду, а й борщ, узвар, мандарини, яблука, чай, молоко і кефір – усе, крім алкоголю та міцної кави. Чому? Бо вони є діуретиками, тобто хоч і містять воду, та змушують нирки сильніше її виводити. Саме тому, до слова, алкогольні напої потрібно запивати водою. Принагідно зауважимо, що алкоголь шкодить здоров’ю навіть в найменших дозах.
Дорослим людям з потребами у рідині просто: хочете пити – пийте, але не алкоголь і не солодкі газовані напої, шкідливі через високий вміст цукру. Не хочете пити – не пийте. Можна також зважати на інші сигнали тіла, зокрема сухість в роті, неприємні відчуття під діафрагмою, помітний жовтий чи ще темніший колір сечі. Якщо напередодні ви мало пили рідини, мало їли соковитої городини і садовини, ще й кілька разів робили міцну каву чи вживали спиртне, то наступного дня можливі закрепи. Так стається, тому що тіло шукало рідину, де тільки могло, і висмоктало з кишківника усе.
Дітям і старшим людям з водним балансом та спрагою складніше – вони можуть її не усвідомлювати, тому потребують нагадувань. У дітей спрага може мати прояв раптової вередливості, плаксивості, апатії. У маленьких дітей, які потребують води, шкіра можна втратити пружність. Можна також орієнтуватися на те, як часто дитина ходить до туалету чи на горщик: якщо давно цього не було, то треба нагадати про воду. Пити під час їди і після неї – можна і потрібно.
Дітей треба привчати передусім до води з її нейтральним свіжим смаком, щоб вони не надто прагнули соків, чаю з цукром, а надто солодких газованих напоїв. Навіть натуральні свіжі соки не несуть користі – вони надто солодкі, подекуди кислі і розчиняють зубну емаль та несуть порожні калорії і «гойдалки» рівня глюкози в крові. Вода, яблука, мандарини, апельсини, малина, вишні, огірки, помідори – все це джерела рідини, мінералів, а також ще й клітковини та вітамінів.
Що ми старші, то гірше можемо розпізнавати сигнали тіла про спрагу. А деколи люди уникають пиття, щоб не вставати до вбиральні чи не підвищити тиск. В разі деменції чи обмеженої мобільності людина взагалі може не пити. Запаморочення, сплутаність думок, сухість в роті, кепський настрій, закрепи тощо люди старшого віку можуть пояснювати не спрагою, а вважати своїм нормальним станом. Насправді це може свідчити про спрагу.
Нагадування словами, записки, застосунки для телефону, що спонукають зробити кілька ковтків води, пляшка під рукою – все це може стати в пригоді людині, яка забуває пити воду. Якщо ж є проблеми з тиском, то слід не терпіти спрагу, а обговорити з сімейним лікарем цю проблему. Тим паче, що тиск слід регулювати з допомогою ліків. Препарати, які допоможуть саме вам, призначить ваш лікар.
Якщо ж вам постійно хочеться багато пити, хоча і температура комфортна, і ви не їли солоне зі солодким жменями, то варто здати аналіз крові на рівень глюкози.