Про те, чому виникає отит, чи дієві у цьому випадку народні методи, чи варто чистити вуха ватними паличками та інше – у розмові з отоларингологом Тетяною Наум.
– Тетяно Сергіївно, що таке отит?
– Отитом називають запалення вуха. Залежно від локалізації він буває зовнішнім і середнім. Зовнішній отит – це запалення зовнішнього слухового проходу. Середній – запалення порожнин середнього вуха.
– Які причини розвитку цього захворювання?
– Якщо говорити про причини зовнішнього отиту, то здебільшого інфекція потрапляє із зовнішнього середовища – при травмах. Такі травми часто ми отримуємо при чищенні вуха паличками, сірниками, булавками, брудними руками. Таким чином з’являються мікротравми слухового проходу. І через них інфекція ззовні потрапляє в слуховий прохід. Також часто зовнішній отит трапляється після відвідування купання у водоймі, басейні. Щодо отиту середнього вуха, то зазвичай це – наслідок перенесених вірусних інфекцій. Найчастіший шлях поширення інфекції у середнє вухо – з порожнини носа. Тобто спершу з’являється нежить, а вже потім – отит. Середній отит частіше діагностується у дітей. Чому? Порожнина носа з порожниною середнього вуха з’єднується слуховою (євстахієвою) трубою, якою й просувається інфекція. У дітей ця труба коротша і ширша, ніж у дорослих, тому інфекція у вухо потрапляє швидше. Ще один шлях поширення інфекції у середнє вухо – гематогенний, тобто з током крові.
– А переохолодження, коли кажуть «надуло у вухо»?
– Що стосується середнього отиту, то переохолодження не відіграє жодної ролі, адже причина хвороби – перенесена чи наявна інфекційна хвороба. А щодо зовнішнього, то переохолодження може бути одним із факторів захворювання, але не головним. Тобто тут має місце сукупність факторів.
– Чи потрібно чистити вуха від сірки?
– Сірчані залози містяться поблизу входу у слуховий канал. До того ж вухо здатне самоочищуватися – коли людина жує, розмовляє. При цьому рухається скронево-нижньощелепний суглоб, і таким чином вухо очищається від сірки. Крім того, у вухові є війки, які теж сприяють його очищенню. Тому великої потреби додатково чистити вухо немає. Якщо все ж ви хочете його почистити, то це можна робити під час прийняття ванни чистими руками на такій глибині, наскільки дістає ваш мізинець. Також можна витерти вухо ватним диском. А ось палички для цього взагалі не потрібно використовувати. Якщо ж у людини підвищене утворення сірки, можна скористатися спеціальними олійками для профілактики – раз-двічі на тиждень.
– Головний симптом отиту – це біль?
– Зазвичай отит починається раптово – з гострого болю у вусі. Також часте присутнє погіршення слуху та підвищення температури тіла. Насправді захворювання досить небезпечне через те, що дуже швидко розвиваються ускладнення.
– Чим небезпечний нелікований отит?
– Найчастішим ускладненням середнього отиту є розвиток мастоїдиту, коли запальний процес із барабанної порожнини переходить на соскоподібний відросток – порожнину, що розташована за вухом. Це небезпечне ускладнення надалі може призвести до менінгіту. Іншим ускладненням середнього отиту є перфоративний отит, коли відбувається перфорація, тобто розрив барабанної перетинки. Також внаслідок отиту може знижуватися слух. Щоб запобігти цим ускладненням, слід вчасно звернутися до лікаря.
– Яка перша допомога, коли болить вухо?
– Можна прийняти знеболювальний засіб на основі ібупрофену. Для дітей – це сироп, для дорослих – таблетка. І до прийому лікаря у вухо не потрібно нічого закапувати, бо це завадить встановити правильний діагноз. Краплі призначаються залежно від причини болю. При одних захворюваннях потрібні краплі на основі спирту, а при інших вони можуть зашкодити.
– Часто при болю у вусі люди застосовують народні методи – закапують олію, сік цибулі, спирт…
– Цього робити не слід. Найперше зазначу, що усі ці методи – недієві. Так, дехто зауважить, що такі закапування допомогли. Але у деяких випадках отит може минути сам по собі – просто організму вдається впоратися самостійно з інфекцією. Але так відбувається далеко не завжди Ускладнення після народних методів стаються значно частіше. Тому не ризикуйте і звертайтеся до лікаря.
– А гріти можна?
– Теж не потрібно. Особливо, якщо є підозра на бактеріальну інфекцію, тоді тепло може лише зашкодити. Самостійно ж визначити причину болю неможливо.
– Як діагностують отити і які принципи лікування?
– Для діагностики проводиться отоскопія. Це може бути огляд за допомогою звичайної вушної воронки чи отоскопа. Або застосовується сучасний метод відеоендоскопії, при якому за допомогою ендоскопічної системи можна оглянути барабанну перетинку у збільшеному вигляді. При цьому лікар оглядає не лише вухо, а усі лор-органи. Лікування ж залежить від форми і причини отиту. У деяких випадках можуть допомогти знеболювальні і протизапальні засоби. В інших знадобляться антибактеріальні препарати. Але не при усіх отитах потрібні антибіотики. Часто застосування антибактеріальної терапії недоцільне. І взагалі недопустимий прийом антибіотиків для профілактики. Їх має призначати лікар за конкретними показами.
– Що робити, щоб хворіти рідше?
– Найкращим методом профілактики отиту є вакцинація. Існують вакцини і для дітей, і для дорослих. Якщо до захворювання призводять анатомічні причини, тоді слід розв’язати цю проблему оперативним шляхом. А також – дотримуватися правильної гігієни вух, зміцнювати імунітет, бути фізично активним, вчасно лікуватися у разі гострої респіраторної вірусної інфекції.