Каша — корисна і смачна страва. Особливо смакує вона зі соусом, або підливкою, як ми часто кажемо. Основою для соусів здебільшого виступають різні бульйони. Від їхнього смаку залежить і якість соусу. Крім бульйону, до складу соусу входять різні ароматичні коріння, борошно і спеції. Приступаючи до приготування цієї страви, варто знати деякі нюанси.
Правила приготування соусів
* Борошно для соусів необхідно підсмажувати: сире борошно надає йому неприємного смаку та тягучої консистенції. Щоб у соусі не було грудочок, борошно потрібно розводити підсоленою водою.
* Томат-пюре для червоного соусу слід попередньо просмажити практично до коричневого кольору – це додасть темнішого і приємнішого забарвлення заправці.
* Смак соусу здатне поліпшити вино, причому для білих соусів потрібно брати біле вино, а для червоних – червоне кріплене.
* Гостроти приправі надають яблука кислих сортів, сливи чи алича.
* Пікантного смаку набувають соуси з мускатним горіхом, але вводити його потрібно наприкінці варіння і в дуже малій кількості.
* До соусу можна додавати ревінь, щавель, барбарис. Вони вносяться в нього у вигляді пюре.
* Соуси на основі яєчно-масляної суміші зберігаються не більше 1,5 години за температури не вище 65 градусів.
* Щоб перевірити якість соусу після зберігання, його потрібно прокип’ятити. Якщо з’явилася піна, то до використання він непридатний.
* Соуси на вершковому маслі можна тільки прогрівати. Кип’ятіння руйнує емульсію соусу.
* Огірковий розсіл надає гостроти білому соусу до риби, а у томатний краще додавати лимонний сік.
* Якщо у підливку на основі яєчних жовтків і вершків потрібно ввести лимонний сік, то це потрібно робити перед самою подачею, тому що від кислоти жовтки й вершки згортаються.
Квасолево-томатний соус до пшеничної каші: скл. вареної квасолі, 2 помідори у власному соку, цибулина, 2 зубчики часнику, 50 г кінзи, 1/4 ч. л. кмину, сіль, перець. Цибулю і часник дрібно нарізати, обсмажити разом з кінзою. Додати помідори і спеції, тушкувати ще 2 хвилини. Додати квасолю. Усе подрібнити у блендері.
Яблучно-сливовий соус до кукурудзяної каші: 3 яблука, 0,5 скл. вершків, ч. л. натертого хрону, сіль, цукор, 1/4 ч. л. кориці, 1-2 ст. л. соєвого соусу. Яблука натерти на тертці. З’єднати усі компоненти, ретельно перемішати.
Підлива з фаршу до гречки: 2 морквини, 2 зубчики часнику, 0,5 кг м’ясного фаршу, 50 г томатної пасти, 120 г цибулі, 60 мл олії, сіль, перець. Моркву натерти на середній тертці. Цибулю нарізати невеликими кубиками, обсмажити на олії, додати моркву і смажити ще 5 хвилин. Викласти фарш. Готувати під кришкою, періодично помішуючи. Посолити, поперчити, додати томатну пасту. Щоб підлива не вийшла занадто густою, її можна розбавити невеликою кількістю води.