І це не дивно, адже зима – сезон респіраторних захворювань. А чи можна уникнути цього? Детальніше про профілактику вірусів та застудних захворювань розповідає лікарка-епідеміологиня Нінель Плахотнюк.
– Нінеле Анатоліївно, порадьте, як уберегтися від холоду?
– Насамперед хочу нагадати, що найуразливішими до переохолодження є діти та люди похилого віку, тому що у дітей терморегуляція ще не налагоджена, а в похилому віці вона вже порушена. Це необхідно враховувати. Щоб не бути багатослівною, використаю прості поради Центру громадського здоров’я, що базуються на доказовій медицині і які допоможуть зберегти тепло, а з ним і здоров’я взимку. Найкраще, якщо ви вдягнетесь як капуста – багатошарово. Що більше шарів одягу – то тепліше. Добре, якщо використовуються натуральні тканини, але останнім часом набуває поширення одяг із термозахисних матеріалів. Це зручно та доступно за ціною. Не варто залишати відкритими руки та голову – так ви втратите чимало тепла і можете захворіти. До того ж малинового кольору кісточки на пальцях чи вуха – це не так уже й гарно, а від морозного повітря волосся тьмяніє та стає ламким. Зимове взуття вибирайте з товстою підошвою: воно має бути просторим, ідеальним за розміром та не стискати ногу, щоби підтримувати нормальний кровообіг. Рухайтесь, рухи теж допоможуть прискорити кровообіг, тому ви не так змерзнете. Не варто надівати на мороз металеві прикраси. Метал швидко охолоджується, і його контакт зі шкірою також може призвести до холодових травм.
– Що треба їсти, щоб не мерзнути?
– Кращий спосіб зігрітися – це з’їсти шматок м’яса або риби. Допоки організм перетравлюватиме білки (а це буде достатньо довго – до 8 годин), він буде «гарячим». Багато калорій і, відповідно, енергії в жирах тваринного походження, насамперед у вершковому маслі. Незамінним залишається наш національний продукт – сало, що не лише зігріває, але й допомагає підтримувати імунітет. У ньому присутня одна з найцінніших поліненасичених жирних кислот, якої немає в жодному іншому продукті – арахідонова, що регулює роботу серця, контролює холестериновий і гормональний обмін, імунні реакції. Тепле молоко (з медом) і напої на основі молока (какао, кава з молоком) – також чудовий засіб, щоб зігрітися. Особливо, якщо поєднати теплотворний ефект молока з дією зігріваючих спецій – меленого імбиру й кориці. Бажано включати у раціон продукти, які створюють відчуття тепла в організмі (цибуля, часник, хрін). Допоможуть «розігрітися» та активізувати кровообіг спеції (перці, кориця, імбир, гвоздика, карі). Зауважу: куріння та алкоголь не зігрівають. Відомо, що алкоголь призводить до розширення судин, і людині ніби стає тепло. Але при цьому збільшується тепловіддача. Отже, людина напідпитку гріє не себе, а навколишнє середовище. Крім того, алкоголь притупляє увагу та відчуття холоду, а значить, ризик замерзнути виростає в рази.
І невелике застереження: не забуваймо, що всі енергетичні продукти мають високу калорійність. Щоб взимку не набрати зайвої ваги, калорійність денного раціону повинна відповідати енергетичним витратам організму. Тому добре поснідавши чи пообідавши, увечері вживайте легкі продукти – овочі, фрукти, кисломолочні продукти. Вночі організм може зігрітись і під ковдрою.
– Що, крім вакцинації, може допомогти уникнути хвороби?
– Звичайно, найкращий спосіб вберегтися від сезонного грипу – вакцинація, перевагою якої є зниження ймовірності важкого перебігу захворювання та ускладнень, частоти госпіталізацій та смертності. Жодна вакцина не впливає негативно на імунітет людини, а зміцнює його і змушує працювати більш продуктивніше. Практика боротьби з пандемією COVID-19 показала: якщо дотримуватися деяких простих правил, шанси вберегтися від захворювання зростають в рази. Захворіли – сидіть вдома, візьміть лікарняний. Грип швидко передається, тому так званий «трудовий героїзм» (коли ви хворі йдете на роботу) лише сприятиме поширенню інфекції. Уникайте близького контакту з хворим, намагайтеся якнайменше перебувати поряд із людьми, у яких застуда, нежить, кашель. Якщо захворіли ви, то тримайте дистанцію з іншими людьми, щоб вберегти їх від хвороби. Прикривайте ніс та рот, користуйтесь маскою – під час кашлю та чхання вірус розповсюджується особливо швидко. Мийте руки, це допоможе захиститися від мікробів. Якщо поруч немає води та мила, використовуйте антисептики на спиртовій основі. Навчіть себе зайвий раз не торкатися обличчя. На руках дуже багато мікробів. Торкаючись руками обличчя, ви збільшуєте шанси мікробів потрапити в організм через слизові оболонки очей, рота та носа. Провітрюйте приміщення, це особливо важливо, якщо в ньому перебуває хворий.
– Що реально можна зробити для зміцнення імунітету?
– Якщо коротко: будьте фізично активними, за можливості уникайте стресу, пийте багато води та харчуйтеся поживною та корисною їжею. Робіть вранці зарядку: якщо вона стане щоденним приємним ритуалом – принесе користь. Загартовуйтеся, контрастний душ або обливання прохолодною водою стимулюють імунітет, але розпочинати це потрібно з літа і поступово. Дотримуйтеся режиму відпочинку, особливо якщо займаєтеся фізичною працею. Спіть не менше семи годин на добу. За час сну організм набирається сил, відновлюється, що підвищує і зміцнює імунітет. Щодня засинайте та прокидайтеся в один і той же час, щоб звикнути до правильного ритму. Намагайтеся виключити серйозні хвилювання, якщо таке можливо в теперішній час, пийте заспокійливі чаї або просто знайдіть заняття, яке допоможе відволіктися від суєти. Почніть з кількох пунктів, зробіть їх приємною звичкою. Потім додайте нові, поки ваш режим не стане максимально корисним.
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.