Жорстока війна, яку підступно розв’язала кремлівська влада в Україні, триває вже майже десять років. На захист рідної землі стали міль- йони українців: на передовій і в тилу, зі зброєю в руках та зі скальпелем в операційних, безсонними, нескінченними волонтерськими шляхами – всі, як можуть і вміють, продовжують наближати нашу Перемогу.
Серед безстрашних і мужніх Захисників на передовій і чимало людей, котрі присвятили своє життя спорту. Це легкоатлети, боксери, бігуни, плавці, шпажисти, футболісти та представники багатьох інших видів спорту, а також їхні тренери. Крім того, велика кількість спортсменів робить не менш важливу справу – продовжують представляти Україну на спортивній арені та розповідати правду про війну на змаганнях поза межами нашої країни, привертаючи увагу світової спільноти до нагальних потреб українських Сил супротиву.
На росії просувають звичний наратив, мовляв, спорт – поза політикою. Проте все більше «викидають» зі списків учасників змагань, олімпіад, поєдинків спортсменів з московії. Але, на жаль, десятки міжнародних федерацій і комітетів дозволяють росіянам змагатися. Пам’ятаємо й прикрий випадок, коли українка була покарана за відмову тиснути руку «нейтральній» фехтувальниці.
Остаточно розвінчати популярне твердження, що спорт поза політикою, може конфлікт, який спалахнув між керівництвом Міжнародного олімпійського комітету (МОК) й офіційним Києвом. У той час, коли росія веде криваву жорстоку війну проти України, МОК дозволив окремим російським і білоруським спортсменам, які не підтримують війну в Україні, брати участь у спортивних змаганнях під нейтральним прапором. Натомість Президент України нагадав керівництву МОК, що українські спортсмени змушені захищати життя своїх близьких і свободу нашого народу від російської агресії, а російські ракетні удари «забрали життя сотень українців та українок, які могли збагатити світовий спорт своїм талантом». На сьогодні ще немає остаточного рішення, чи братимуть участь українські спортсмени в Олімпіаді-2024, яка влітку відбудеться в Парижі.
Як спорт пов’язаний з війною? От лише кілька фрагментів з інформаційного поля:
* внаслідок ракетного удару росії по Дніпру загинув український тренер з боксу Михайло Кореновський;
* на фронті загинув чемпіон світу з кікбоксингу, заслужений майстер спорту України Сергій Лисюк. 12 листопада 2023 року спортсмен підірвався на міні, виконуючи бойове завдання в одній із найгарячіших точок Донбасу;
* у Львові внаслідок ракетного удару загинув відомий спортсмен Bіктор Кобзистий – український баскетболіст, тренер, майстер спорту України міжнародного класу;
* у лікарні помер Михайло Донський, важкоатлет, колишній спортсмен з пауерліфтингу, один із постраждалих під час ракетного удару по Києву 23 січня 2024 року;
* 7 листопада 2023 року загинув Іван Солтисік, кандидат в майстри спорту з боксу, чемпіон з рукопашного бою, призер та учасник змагань зі змішаних єдиноборств. Чоловік воював від початку великої війни. На фронті був розвідником;
* після бойового завдання неподалік Авдіївки до рідної Полтави «на щиті» повернувся спортсмен Сергій Іваненко. У мирному житті він займався бігом, долав півмарафонські й марафонські дистанції на Всеукраїнських спортивних заходах;
* 16 квітня 2023 року на Донбасі загинув багаторазовий чемпіон України з веслування Олександр Дикий. Він виконував свій військовий обов’язок, ставши на захист рідної країни;
* 30 липня 2023 року російська ракета влучила у військовий штаб в Оріхові та забрала життя майже двадцяти людей. Серед них була й 34-річна Елеонора Мальцева, колишня футзалістка, підполковник ЗСУ. Жінка віддала військовій справі 17 років, зналася на картографії, плануванні операцій, забезпеченні та навчанні військових…
І досі на передовій
Другий рік поспіль український спорт вимушений існувати в умовах повномасштабної війни. У Силах оборони України, за даними Міністерства молоді та спорту, служать понад три тисячі спортсменів і тренерів. Зокрема, у 2023-му до лав армії долучилися колишній футболіст Владислав Ващук та бійчиня Світлана Гоцик.
У змішаних бойових мистецтвах Гоцик досягла найбільших спортивних успіхів та стала чотириразовою чемпіонкою світу. На змаганнях вона виступала під прізвиськом «Птаха Фенікс». Цей спортивний псевдонім залишився з нею й у війську. Світлана пішла воювати у 2023-му. Нині «Фенікс» працює з FPV дронами. «Я розумію, що ця спеціалізація буде дуже корисною, і хочеться завдати максимально багато шкоди росіянам», – пояснює свій вибір вій- ськова. Повертатися до спорту жінка поки не планує. Свої пріоритети вона розставила на початку повномасштабної війни, коли відмовилася від низки пропозицій відновити кар’єру.
Свій вклад у Перемогу України зробила й 28-річна Ганна Васюк на псевдо «Тучка», силачка/стронгвумен, військовослужбовиця СБУ. Перед початком повномасштабного вторгнення росії атлетка вийшла на пік форми та була налаштована боротися за призові місця Чемпіонату світу-2022. Та новий російський наступ завадив Ганні реалізувати ці плани. Натомість вона стала на захист рідного Харкова. Разом із підрозділом, як розповідає Ганна, вона працювала на виїздах, долучилася до звільнення кількох населених пунктів області й працювала здебільшого на зачистці. А потім допомагала як волонтерка.
Згодом Ганна перейшла на службу до СБУ, де нині вже має звання головної сержантки. Стежити за спортом з початком служби Ганна перестала. Водночас власний спортивний досвід виявився помічним. «Було таке, що йшли на зачистку 30 кілометрів туди й назад у повній броні, з кулеметом. Якби не моя спортивна кар’єра й витривалість, я б, мабуть, усе кинула й залишилася десь на пагорбі сидіти», – каже жінка.
До речі, наприкінці минулого року Національне агентство з питань запобігання корупції спільно з українськими та міжнародними спортивними федераціями та організаціями, експертами та юристами з міжнародного спортивного права, інституціями з прав людини започаткували новий проект «Війна і спорт». На сайті розміщений перелік спортсменів, спортивних федерацій, асоціацій, клубів, спонсорів та інших спортивних організацій з різних країн, які прямо або опосередковано підтримують росію. Тобто тих, які запрошують росіян до спортивних змагань, купують або спонсорують російські спортивні команди, отримуючи фінансування від росіян чи прямо заявляючи про підтримку агресора. До прикладу, російський ВТБ-банк та уряд рф є спонсорами майже всіх олімпійських федерацій з різних видів спорту. Таким чином це дає можливість рф бути інтегрованою у світові спортивні процеси, «підкуповуючи» інших. У Національному агентстві з питань запобігання корупції впевнені, що така відкрита база даних дозволить зруйнувати міф про «спорт поза війною чи політикою», демонструючи конкретні приклади дій на користь держави-терористки. Також у розділі можна побачити, яка особа/організація фінансово або репутаційно допомагає рф, співпрацює з підсанкційними росіянами.