Чи не кожен городник знає, що на одному і тому ж місці однакові культури сіяти й садити не варто. Бо хвороботворні мікроби, характерні для кожної окремої культури, з часом накопичуються і утворюють численні колонії. І посаджена на те ж місце рослина не матиме сили з ними боротися.
Загалом фахівці радять повертати овочеві грядки на попереднє місце не раніше, аніж за 3-4 роки. Проте просто міняти місця для посіву культур недостатньо. Варто також неодмінно врахувати сумісність овочевих культур та добре подумати над тим, як раціональніше використати поживні речовини з ґрунту.
- Отож важливо:
- не садити поруч культури, які вражаються однаковими хворобами чи шкідниками;
- морква, цибуля, часник особливо не терплять бур’янів посеред себе. Тому їх краще сіяти на місці, де було порівняно мало бур’янів (після гарбузів, картоплі, капусти, баштанних культур);
- рослини з глибоким корінням слід чергувати з тими, котрі мають поверхневі корені.
План сівозміни
Досвідчені городники радять розбити ділянку на чотири рівні частини. В кожній і них слід «селити» рослини, які приблизно однаково реагують на внесення добрив і вимагають схожого догляду та мульчування. Такі блоки овочевих культур легше міняти місцями.
I група: капуста, кабачки, патисони, гарбузи – ці рослини добре реагують на внесення свіжого гною чи перегною.
II група: помідори, перець, баклажани – належать до однієї родини, вирощуються в схожих умовах. Поруч з ними можна висаджувати цибулю, часник, редиску та різну зелень. Всі ці культури не такі вимогливі до внесення добрив, аніж овочі з першої групи.
III група: морква, петрушка, буряк, пастернак та інші коренеплоди. Цим рослинам не до вподоби свіжа органіка, їх краще удобрювати мінеральними комплексами.
IV група: картопля (вона одна в групі, адже її садять найбільше) потребує гарної заправки добривами. Органіку під майбутні картопляні грядки можна вносити під час осінньої оранки, навесні ж краще додавати мінеральні добрива безпосередньо в рядки чи ямки.