Раптовий пекучий біль в ділянці литкового м’яза знайомий практично кожній людині. Зазвичай неприємні відчуття минають протягом хвилини і повторюються дуже рідко. Таке може статися у будь-якої людини. Однак буває, що судоми турбують мало не щодня. Тоді слід шукати причину. Про те, чому виникають судоми і як їх позбутися, ми запитали у лікарки-терапевтки Дар’ї Носатової.
– Судоми ніг — це мимовільне скорочення або розтягнення м’язів, яке триває від кількох секунд до кількох хвилин і супроводжується доволі больовими неприємними відчуттями, – пояснює Дар’я Олександрівна. – Найчастіше це трапляється вночі. Страждають від судом як молодь, так і люди старшого віку, однаково чоловіки й жінки, діти. Особливо вразлива категорія — це вагітні.
– Що провокує судоми ніг?
– Причин чимало. Як я вже зазначала, від судом часто страждають жінки у період вагітності, особливо у другому-третьому триместрі, коли організм жінки потребує більше кальцію, калію та магнію. Також судоми можуть непокоїти через неправильний раціон харчування, дефіцит питного режиму, нестачу в організмі калію, магнію та кальцію, переохолодження чи перегрів. Судомам ніг сприяють деякі хронічні захворювання — варикозне розширення вен, атеросклероз нижніх кінцівок, захворювання серцево-судинної системи. Також можливі судоми після фізичних перенавантажень — наприклад, після виконання важкої праці, тривалого фізичного тренування чи плавання. Провокувати судоми може прийом сечогінних препаратів, адже вони виводять калій, магній та кальцій з організму. Причому як окремо, так і в комбінації з іншими. До прикладу, хворим на гіпертонію призначають препарати, які мають сечогінний склад. Тому такі хворі у групі ризику щодо виникнення судом ніг.
– Як запобігти судомам?
– Найперше — скоригувати свій раціон харчування: збагатити меню кальцієм, калієм та магнієм. Для цього слід ввести до раціону продукти, багаті на ці мікроелементи: шпинат, петрушку, кріп, бобові, пшеничну та гречану каші, морепродукти, банани, сезонні фрукти. Обмежити кількість вживаної солі. Пити достатньо рідини. Якщо страждаєте від судом, слід зменшити фізичну активність — не працювати чи не тренуватися на виснаження. А перед сном корисно робити контрастні ванночки для ніг, масаж.
– Як допомогти собі під час судоми?
– Активно помасажувати ногу. Сісти, витягнути ноги і потягнути носок ноги, яку скрутило судомою, на себе.
– А що робити, якщо ці неприємності непокоять часто?
– Якщо не допомагають зміна раціону харчування та модифікація способу життя, слід звернутися до лікаря для діагностики. Адже судоми можуть бути симптомом прихованої хвороби.