Кожному з нас доводиться приймати ліки. Хтось змушений це робити постійно, хтось – час від часу. Проте не завжди ми знаємо, як це правильно зробити, коли потрібно пити ту чи іншу пігулку, чим запивати. А саме від цих нюансів значною мірою залежить те, наскільки ефективно подіють ліки, чи подіють взагалі і чи не нашкодять. Відповісти на ці запитання ми попросили лікарку-терапевтку Дар’ю Носатову.
– Приймати ліки потрібно лише за призначенням та рекомендацією лікаря, – наголошує Дар’я Олександрівна. – А перед початком лікування слід ознайомитися з інструкцією. Обов’язково дізнайтеся про побічну дію препарату. Також важливо дотримуватися кратності прийомів — тобто кількості прийомів на добу.
– Чому прийом ліків залежить від прийому їжі?
– Тому що потрібно враховувати вплив соляної кислоти, ферментів та можливий негативний вплив препарату на шлунково-кишковий тракт. Загалом лікарські препарати приймають натщесерце, до їди, під час або після їди. Натщесерце — це означає прийом ліків вранці за 20-40 хвилин до сніданку. До їди – це означає, що ліки потрібно випити за 30 хвилин до прийому їжі. Після їди — через 30 хвилин після їди. Є група препаратів, які потрібно вживати під час їди. Це потрібно для того, щоб препарат перемішався з харчовою грудкою. Це дуже важливо, тому що шлунковий сік і травні ферменти можуть впливати на концентрацію препарату та на його дію.
– Важливо ще й правильно зберігати ліки?
– Так, щоб ліки були ефективними, їх потрібно правильно зберігати. Деякі потребують холодового ланцюжка, і їх потрібно зберігати в холодильнику. Інші можна тримати при кімнатній температурі. Але зауважте, що усі лікарські препарати не люблять прямих сонячних променів. Тому краще зберігати домашню аптечку в шухляді, в тумбочці, а також слід подбати, щоб до неї не мали доступу діти.
– Чим потрібно запивати препарати?
– Запивати пігулки потрібно очищеною негазованою водою — не менше пів склянки, а в ідеалі — цілою склянкою. Такі напої як сік, який містить вітамін С, кава, що містить кофеїн, та чай з таурином можуть впливати на діючу речовину препарату і тим самим зменшувати його ефективність або підсилювати прояв побічної дії. Щодо газованої води, то вона теж не годиться, адже газують воду вуглекислим газом, а він може вступати у хімічну реакцію з діючою речовиною препарату.
– Чи безпечно одночасно приймати кілька препаратів від різних недуг?
– Звичайно, не слід приймати ліки без потреби. Але якщо така потреба є, не рекомендується приймати одночасно більше трьох препаратів, це можна робити лише в особливих випадках і лише за призначенням лікаря. А все тому, що препарати можуть взаємодіяти між собою і посилювати або, навпаки, послаблювати ефективність одне одного. Як, скажімо, сечогінні та послаблювальні препарати можуть пришвидшити виведення інших ліків з організму. Тому, якщо ви на постійній основі приймаєте якісь ліки, обов’язково скажіть про це лікарю, коли він призначає вам лікування. Адже потрібно з’ясувати, чи комбінуються між собою препарати, чи потрібно між прийомами робити перерву.
– Багато хто приймає ліки від підвищеного тиску. Що порекомендуєте таким людям?
– Дев’яносто відсотків препаратів від гіпертонії приймають незалежно від прийому їжі. Вони не чинять негативного впливу на шлунково-кишковий тракт і практично не піддаються дії соляної кислоти. Тому прийом таких ліків не залежить від того, їли ви чи ні. Якщо препарат від гіпертонії має у складі сечогінний компонент, я рекомендую пити його натщесерце, щоб отримати кращий гіпотензивний ефект. Людям з підвищеним тиском часто призначають препарати, які містять ацетилсаліцилову кислоту, яка чинить негативний вплив на шлунково-кишковий тракт. Їх рекомендується приймати після їди.
– А як із жарознижувальними?
– Їх випускають в різних формах — таблетки, капсули і пакетики, які називають гарячими напоями. Жарознижувальні — це клас нестероїдних протизапальних препаратів, усі вони мають негативний вплив на шлунок, тому приймати їх слід після їди. Але зазвичай під час хвороби апетит знижується, та все ж прийняти такі ліки потрібно хоча б після невеличкого перекусу. Гаряч напої містять парацетамол, фенілефрин і вітамін С. Їх рекомендується розводити теплою, а не гарячою водою, адже окріп руйнує вітамін С. Пакетик слід розвести 200 мілілітрами води.
– Які особливості прийому знеболювальних препаратів?
– Одна європейська компанія провела дослідження, у якому взяли участь пацієнти, які не мали захворювань шлунково-кишкового тракту. Вони приймали диклофенак (знеболювальний препарат) протягом двох тижнів незалежно від прийому їжі. Більшість не отримали жодного негативного впливу на стан шлунково-кишкового тракту. Але якщо в анамнезі пацієнта є виразка, яка кровоточила, або часті рецидивуючі гастрити, обов’язково слід вживати знеболювальні після їди. Якщо немає апетиту, можна перед прийомом препарату випити молоко, кисіль, які мають в’яжучу дію, обволікають шлунок.
– А щодо вітамінів?
Вітаміни відпускаються без рецепту, тому люди часто хаотично їх купують і приймають. Насправді вітаміни теж потрібно пити за рекомендацією лікаря, бо передозування може нашкодити. Тому обов’язково проконсультуйтеся з лікарем: чи потрібні вам вітаміни, які саме, у яких дозах. Адже є профілактичні дози, а є лікувальні. Жиророзчинні вітаміни – А, Е, D – потрібно приймати після прийому їжі, бо для їх засвоєння потрібні жири. А водорозчинні (вітаміни групи В) можна пити незалежно від прийому їжі.