Чай також цінують за його цілющі властивості. Він допомагає у лікуванні хвороб, знімає втому, зігріває від холоду і рятує від спеки.
Свій темний колір, часом навіть червоно-коричневий, та в’яжучий терпкий смак заварений чай отримує завдяки дубильним речовинам – танінам. У сухому чаї їх до 16%. Ефірні олії, вміст яких в чайному листі сягає 0,007%, надають чайній заварці неповторного та специфічного аромату. До дубильних речовин належать також катехини. Як і всі дубильні речовини, вони зміцнюють еластичність стінок судин, зменшують їх ламкість та проникність, що має важливе значення в профілактиці атеросклерозу.
Чай діє заспокійливо при захворюваннях серцево-судинної системи, розширює судини, сприяє нормальному кровообігу. При гіпертонії катехини сприяють зниженню тиску, усувають головний біль і шум у вухах. Тонізуюча дія чаю обумовлена наявними в ньому алкалоїдами – кофеїном і теоброміном. Сорти високої якості чаю містять до 4% цих речовин. Чай також багатий на вітаміни. Він містить вітаміни A, B1, B2, пантотенову кислоту, P, PP, K, С. Зелений чай має в 10 разів більше аскорбінової кислоти, ніж чорний.
Не лише користь
Але існує і зворотний бік. Найголовнішим критерієм шкоди чаю є низька якість багатьох видів, які представлені на полицях магазинів. У дешевих повсякденних сортах чаю містяться барвники та ароматизатори. Ті сліди, які є на чашці після випитого чаю, залишаються і усередині організму. Гарячий чай може обпікати ваші внутрішні органи. Через сильну стимуляцію горла, стравоходу і шлунка можуть виникнути хворобливі зміни цих органів.
Чай можна пити тільки щойно заварений, незабаром у ньому починається процес мимовільного окислювання ароматичних складових, фенолу, ліпоїдів, ефірних олій.
При тривалому вживанні чорного чаю можуть пожовтіти зуби, а зелений чай у великих кількостях руйнує зубну емаль. Міцний чай має високий вміст кофеїну і теїну, тому може стати причиною головного болю й безсоння. Міцно заварений чай негативно впливає на роботу серця, стимулює надмірне виділення шлункового соку.
Зелений чай може бути шкідливий людям, які страждають на закрепи. Він знижує артеріальний тиск, тому гіпотонікам слід обмежити його споживання.
Імбирний чай. Корінь імбиру сприяє розрідженню крові, а також швидшому обміну речовин, тож помічний при нормалізації маси тіла. І, звичайно, імбирний чай з лимоном – це один з найкращих засобів для профілактики застуди. Для його приготування знадобиться: 1 л води, ст. л. дрібно натертого імбиру (можна порізати тоненькими пластинками), лимон чи апельсин, 3 ст. л. меду (перед подачею), за бажанням – кілька подрібнених листочків м’яти або дрібка чорного меленого перцю. В окріп додати натертий імбир. Коли він кілька хвилин покипить, процідити в чашку, додати лимон (апельсин), м’яту, перець і мед.
Шипшиновий чай. Чай з шипшини допомагає зміцнити імунітет та підтримати роботу серцево-судинної системи. На одну склянку потрібно взяти 5-6 ягід сушеної шипшини (їх краще заздалегідь розім’яти). Настоювати чай можна по-різному: або залити холодною водою і, довівши до кипіння, дати постояти 20-30 хвилин, або потримати півтори-дві години в термосі, заливши ягоди окропом. Добре додати ще й сухі пелюстки квіток шипшини, а перед подачею – трішки меду та скибочку лимона.
Чай з корицею поліпшує кровообіг, знижує рівень холестерину, регулює рівень цукру в крові. Для чаю потрібно: 1-1,5 л води, 2 ст. л. чорного чаю, паличка кориці, 2 яблука і 2 ст. л. меду. В окріп додати яблука, порізані шматочками, і корицю. Довести до кипіння, але не кип’ятити. Процідити в чайник з чорним чаєм, дати настоятися 5 хвилин і додати мед.
Чай з калиною. Багатий на вітаміни С, К, залізо, каротин. Він корисний і для підвищення імунітету, і для боротьби із застудою. Калину залити окропом, дати постояти 5 хвилин, потім розчавити ягоди і додати за смаком заварку чорного, зеленого чи трав’яного чаю та мед.
Обліпихово-апельсиновий. Містить велику кількість вітаміну С, допомагає зменшити втому і стрес. Пів склянки обліпихи, нарізаний солодкий апельсин, паличку кориці з’єднати і залити 600 мл гарячої води. Додати мед.
Безалкогольний глінтвейн. Бадьорить і зігріває на холоді. У келих для глінтвейну потрібно покласти 2 палички кориці, 5 бутонів гвоздики, 50 мл меду та скибочки лимона і апельсина. Залити їх 200 мл гарячого виноградного соку, дати трохи настоятися.