Городникам і садівникам нерідко доводиться працювати із засобами захисту рослин. Обробка дерев і рослин пестицидами та агрохімікатами – необхідний захід для їх захисту від шкідників і хвороб. Однак неправильне використання цих хімічних засобів може завдати шкоди здоров’ю людини. Лікарка із загальної гігієни Мар’яна Пітик наголошує на важливості дотримання заходів особистої безпеки і підказує, як мінімізувати ризики та забезпечити ефективну обробку без негативних наслідків.
Мар’яна Сергіївна звертає увагу на те, що застосування пестицидів здійснюється відповідно з «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні», а також переліком препаратів, дозволених для роздрібного продажу населенню. Категорично забороняється застосовувати незареєстровані пестициди та агрохімікати, а також препарати, придбані у неспеціалізованих магазинах або в окремих осіб без фірмової упаковки та інструкції із застосуванню.
Під час обробки рослин пестицидами та агрохімікатами необхідно використовувати засоби індивідуального захисту. Так, використання респіратора або маски запобігає вдиханню шкідливих парів і дрібних часток хімікатів. Захисні окуляри уберігають очі від потрапляння крапель хімічних розчинів. Гумові або нітрилові рукавички захищають шкіру рук від контакту з агрохімікатами. Гумові чоботи запобігають контакту хімічних речовин зі шкірою ніг. Звісно, такі роботи необхідно проводити у спеціальному одязі – бажано використовувати водонепроникний комбінезон або довгий халат, що повністю закриває тіло.
Щоб садівникам і городникам вберегтися від шкідливого впливу пестицидів, лікарка радить: «Перед проведенням обробки слід ознайомитися з інструкцією до препарату, особливо з нормами внесення та заходами безпеки. Переконатися, що поруч немає дітей, домашніх тварин та сторонніх осіб. Уникати обробки в умовах сильного вітру або під час дощу, щоб запобігти розпиленню хімікатів у небажаних напрямках. Застосування пестицидів для захисту зелених насаджень дозволяється тільки з 22-ої до 7-ої години ранку. Для розведення препарату потрібно використовувати ємності з лише спеціально призначених для цього матеріалів. Процес обробки рослин слід проводити тільки рекомендованою концентрацією препаратів, не перевищуючи дозування. Розпилювати пестициди та агрохімікати – на відстані витягнутої руки, скеровуючи струмінь у бік дерева. Тримати розпилювач на безпечній відстані від обличчя. Не курити, не пити та не вживати їжу під час роботи з хімікатами. Намагатися не перебувати в зоні осідання крапель і аерозолю».
Після завершення таких робіт Мар’яна Пітик рекомендує: «Зняти та ретельно вимити всі засоби індивідуального захисту. Прийняти душ, ретельно вимивши відкриті ділянки шкіри. Очистити та промити використовувані інструменти та ємності. Викидати залишки хімічних речовин відповідно до вимог утилізації, зазначених в інструкції. Провітрити місце обробки, якщо роботи проводились у теплицях або закритих приміщеннях».
Лікарка переконана: дотримання заходів безпеки під час обробки дерев пестицидами та агрохімікатами допоможе уникнути ризиків для здоров’я та довкілля. Використання засобів індивідуального захисту, правильна організація робочого процесу та уважне дотримання інструкцій гарантують ефективний та безпечний догляд за рослинами.
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.