.
Сьогодні до звичних стресових ситуацій на роботі, у побуті чи стосунках додалися ще постійні хвилювання через війну. Але ж життя триває, а стрес має надто негативний вплив на наше здоров’я. Й кожен шукає методи, як відволіктися від невеселих думок і хоч трохи заспокоїтися. У боротьбі зі стресом можуть допомогти деякі продукти.
Віддавайте перевагу різнокольоровим овочам та фруктам, адже вони містять вітаміни, мінерали, антиоксиданти та інші корисні речовини.
Почніть день зі збалансованого сніданку. Уникайте солодких каш, випічки та занадто великої кількості кофеїну.
При хронічному стресі організм має підвищену потребу в білку. Добова потреба в білку оцінюється в 0,7-1,8 грама на кілограм маси тіла. Білок допомагає уповільнити викид цукру в кров. Якщо ви не отримуєте достатньо білка, у вас може виникнути дефіцит поживних речовин, які відіграють важливу роль у настрої та роботі мозку. Вибирайте нежирне м’ясо, курку, індичку, жирну рибу (лосось, сардини, тунець), яйця, боби, сочевицю, тофу, нут, горіхи та насіння.
Віддавайте перевагу складним вуглеводам. Усі вуглеводи спонукають мозок виробляти більше серотоніну, так званий «гормон щастя». Хороший вибір — це цільнозерновий хліб, макарони з твердих сортів пшениці та сухі сніданки, зокрема вівсяна каша. Складні вуглеводи також можуть допомогти вам відчути баланс, стабілізуючи рівень цукру в крові.
Посилюють стрес: доданий цукор і рафіновані продукти (печиво, тістечка, солодкі напої). А також білий хліб, макарони,кофеїн, алкоголь, трансжири.
Уникайте простих вуглеводів. – солодощів та газованої води. Вони швидко перетравлюються, що призводить до сплеску рівня серотоніну. Але це триває недовго, а високий рівень цукру в крові з часом може призвести до негативних наслідків. Тому не заїдайте стрес солодким.
Вживайте теплі страви та напої. Це посилює відчуття «теплоти», комфорту.
Продукти, що допомагають подолати стрес
Чай. Трав’яні чаї (ромашка, м’ята, звіробій, лаванда) містять речовину L-теанін. Це амінокислота, що має заспокійливий ефект, зменшує тривожність та знижує стрес. Чорний чай може допомогти швидше відновитися після стресових подій. Випити чашку теплого чаю – це один із способів заспокоїтися. Зелений чай ідеально підходить, коли вам потрібна невелика порція кофеїну. Горнятко завареного зеленого чаю містить від 25 до 29 міліграмів кофеїну проти 95-165 у горнятку чорної кави. Тому зелений чай також може бути кращим вибором порівняно з кавою, якщо ви хочете відпочити. Зелений чай містить флавоноїди, які підтримують здоров’я мозку, допомагають покращити пам’ять, когнітивні функції. Флавоноїди також містяться в темному шоколаді, цитрусових і вині.
Продукти з високим вмістом магнію (чорний шоколад, банани, авокадо, кукурудза, шпинат, мигдаль, гречка, арахіс, броколі, вівсянка, пшоно, горох, картопля, чорна квасоля, капуста). Магній допомагає заснути, а також зменшує тривожність, знижує рівень гормонів стресу в організмі.
Вітамін D. Дослідження показують кореляцію між дефіцитом вітаміну D і стресом. Низький рівень вітаміну D частіше діагностується у людей, які страждають від стресу, тривоги та депресії. Також він необхідний для правильної роботи імунної системи. Вітамін D міститься в молочних продуктах, сирах, яйцях, волоських горіхах, у жирній рибі (скумбрія, оселедець, сардини, лосось).
Яйця насичені вітамінами, мінералами, амінокислотами та антиоксидантами, необхідними для здорової реакції на стрес.
Петрушка містить антиоксиданти – сполуки, які нейтралізують нестабільні молекули, так звані вільні радикали, і таким чином захищають від депресії та тривоги.
Часник містить багато сполук сірки, які сприяють підвищенню рівня глутатіону – антиоксиданта, що захищає наш організм від стресу.
Насіння соняшника є джерелом вітаміну Е, який необхідний для психічного здоров’я.