Восени садівники і городники часто задумуються над тим, куди діти опале листя. Спалювати його точно не варто, адже це призводить до забруднення повітря, води та ґрунту, а також зникнення певних видів тварин. До того ж це не лише шкідливо, небезпечно і незаконно, а й нерозумно. Опале листя, в якому міститься багато корисних речовин та мінеральних елементів, дуже знадобиться на городі або в садку. Воно не лише збагатить ґрунт, підвищить його родючість, а й захистить рослини від морозів. Детальніше про деякі практичні способи застосування опалого листя розповів досвідчений городник, агроном за фахом Вячеслав Шевчук з Вінниччини.
Вячеслав Павлович звернув увагу на те, що корисним може бути лише здорове листя з плодових дерев, які ростуть не при дорозі. Листя, заражене хворобами або комахами, також краще не використовувати.«Опалим листям добре утеплювати квіти та інші багаторічні теплолюбні рослини, – стверджує він. – Нині кліматичні умови у наших широтах дещо змінилися, і корені південних дерев (наприклад, персика) узимку вже не вимерзають. А ще років десять тому без утеплення такі дерева не витримувати холодів».
Опалим листям восени доцільно застелити землю під кущами малини, смородини, аґрусу та інших чагарникових рослин, а також під фруктовими деревами. Це буде найкраще природне органічне добриво, яке, до того ж, добре зберігає вологу, стримує ріст бур’янів, значно підвищує врожайність.
Уже ні для кого не є секретом те, що опале листя можна використовувати для компосту – від цього він стає поживнішим. Листяний «компонент» компосту виявиться ефективним, якщо незадовго до його закладання помістити туди зелені рослини. «Якщо потрібно вивести пирій чи якийсь інший бур’ян чисто екологічним способом, то варто розкласти на тій ділянці листя, і бур’ян під ним зникне», – запевняє Вячеслав Шевчук.
Досвідчені городники знають: розкидане на вільних ділянках ґрунту вологе листя – чудова природна мульча, яка зупинить ріст бур’янів, вивітрювання ґрунту і вимивання з нього мінеральних речовин. Навесні перепріле листя доцільно перекопати з ґрунтом.
Частину опалого листя можна залишити у далеких куточках саду, де не ростуть городні культури, а також у пристовбурних колах дерев. У сухому листі люблять зимувати їжаки, які, до речі, дуже корисні у господарстві, адже поїдають комах і гусениць – шкідників культурних рослин.
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.