Висаджувати плодові дерева можна навесні і восени. Анатолій Іванович каже, що навесні дерева варто садити дуже рано, як тільки можна копати ґрунт після морозів, доки є волога в землі і бруньки не розпустилися. Навіть найменше запізнення із висаджуванням дерев негативно впливає на їх ріст. А від цього залежить час вступу дерева в плодоношення. Практика багатьох садівників свідчить: якщо ретельно дотримуватися технології, то майже всі плодові дерева добре приживаються і при весняній, і при осінній посадці.
Важливе значення має вибір правильного місця для дерева. Варто враховувати відстань від споруд, щоб уникнути можливих проблем з корінням. Дерево бажано садити на відкритому місці, де воно матиме достатньо сонця протягом дня. Закладати сад можна різним за віком посадковим матеріалом, але все-таки для плодових дерев найкращими вважаються однорічки.
«Потрібно уважно оглянути кореневу систему саджанця, – радить Анатолій Іванович. – Усі пошкоджені корінці треба обрізати. За день до посадки саджанець намочують у воді, а під час садіння вмочують у глиняно-коров’якову бовтанку, щоб коріння не висихало». Яму для дерева завчасно копають таких розмірів, щоб вона забезпечувала вільне розміщення кореневої системи саджанця. Перед посадкою яму заправляють ґрунтово-органо-мінеральними сумішами, які, за словами Анатолія Лисенка, готують із перегною, аміачної селітри, суперфосфату, торфу тощо.
Сам процес садіння дерев нескладний, але вимагає акуратності і точності, тож краще цю процедуру виконувати вдвох. «Коріння розправляють у ямі рівномірно, а землю щільно притоптують. Найголовніше – щоб коренева шийка дерева була на рівні поверхні ґрунту, – підкреслює садівник. – До речі, прищеплений саджанець розміщують в ямі місцем щеплення на південь, щоб краще підсихало й не було грибків».
Звісно, посаджене дерево необхідно полити. «Воду треба лити не під стовбур чи корінь, а в лунки, які роблять по колу навколо дерев по радіусу крони, – застерігає Анатолій Іванович. – Поливи повторюють через кожні два-три тижні. А щоб прижився саджанець, треба мульчувати перегноєм, соломою… Це допоможе зберегти вологу та захистити коріння від перегріву. Однак ґрунт на відстані від стовбура сантиметрів десять має бути відкритим, без мульчування, щоб не загнивало дерево».
Садівники-початківці інколи густо висаджують саджанці, бажаючи мати якомога більше сортів дерев. Поки деревця малі, то здається, що простору для їх розвитку цілком достатньо. Згодом виявляється, що площі для живлення не вистачає і крони сусідніх дерев заважають одна одній. Від надмірного затінення погано визрівають плоди на них, погіршуються їх смакові якості. Рослини у такому саду більше страждають від різних хвороб і шкідників. І тоді його доводиться проріджувати, викорчовувати частину дерев. Тож не варто перетворювати свій садок у безплідний ліс, радить садівник. Краще дотримуватися рекомендованих відстаней посадки плодових дерев.
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.