Хустки роблять з різних матеріалів: ситцю, бавовни, поліестру, козячого пуху, віскози, акрилу, люрексу, батисту, льону, флісу, кашеміру, вовни, шовку та інших. Відповідно різні вироби потребують різного догляду.
Речі з натуральних матеріалів – шерсті та рослинних ниток – не можна довго замочувати, терти, скручувати – від цього дуже страждає структура ниток, і зовнішній вигляд хустки псується. Від впливу води та мийних засобів псуються фарби тканини.
Вироби з неяскравими малюнками пофарбовані міцними фарбниками. Вони відносно стійкі до високої температури води. Вироби з яскравим забарвленням насичених тонів не переносять гарячу воду.
Щоб не зіпсувати дорогу річ, можна освіжити її взимку в чистому снігу. Для цього хустку опускають в м’який замет й імітують рухи при полосканні. Такий простий метод надає тканині свіжості, позбавляє від неприємних запахів і зберігає яскравість тканини.
Щоб головний убор не втратив м’якості, варто при пранні використовувати тільки щадні мийні засоби: дитяче мило з натуральним складом, що не містить шкідливих компонентів і рослинних добавок; шампунь для дітей з нейтральним складом, без барвників і яскравих ароматів; спеціальні мийні засоби, призначені для прання делікатних і вовняних тканин.
Далеко не для всіх хусток можна застосовувати сучасні кисневі засоби для виведення плям і відбілювачі, не кажучи вже про традиційні продукти з хлором, які досить агресивно впливають на тканини. Вони позбавляють річ яскравих фарб і руйнують делікатні волокна.
Відіпрати забруднення з хустини з натуральної тканини рекомендується вручну. Для цього потрібна тепла вода з температурою, яка не перевищує 30 градусів. М’який мийний засіб розчинити в теплій воді. Якщо є дуже забруднені місця на хустці, для їх усунення в ємність додати столову ложку гірчичного порошку. Виріб опустити в підготовлений розчин і злегка пом’яти руками. Не рекомендується надто терти тканину або викручувати її. Тримати річ у воді занадто довго не рекомендується, достатньо 20-ти хвилин. Вже через пів години від впливу рідини навіть найстійкіші барвники починають розчинятися, і малюнок пливе. Випрану річ потрібно покласти на решітку, не викручуючи, і дати мильному розчину стекти.
Потім виріб прополоскати спочатку в теплій чистій воді з температурою 25 градусів. Після цього воду змінити на прохолоднішу і повторити процедуру кілька разів, щоб не залишилося жодних слідів мийного засобу.
У воду для останнього полоскання можна додати оцет (столову ложку на 5 літрів води). Він допоможе закріпити фарби і збереже їх яскравість. Після полоскання виріб знову розкласти на решітці для стікання води.
Після видалення надлишків вологи виріб потрібно сушити в розправленому вигляді. Хустку для цього розкласти на рівній горизонтальній поверхні. При цьому важливо не допускати, щоб на виріб потрапляли сонячні промені. Всі опалювальні прилади повинні розташовуватися на відстані. Якщо на хустці є шовкові китиці чи бахрома, їх потрібно акуратно розправити.
Підготувала Світлана ЛІСОВА.