Нинішні зими в Україні вже не такі суворі, як були раніше, й снігу намітає не так-то й багато. Але це надзвичайно цінний ресурс вологи, що захищає землю від глибокого промерзання, а значить, і від пошкодження коренів культурних рослин. Тому потрібно різними способами затримувати сніг у садку і на городі. Своїм досвідом поділився городник, садівник, агроном Вячеслав Шевчук.
«Наявність води – один з основних факторів для життя і розвитку рослини, – констатує Вячеслав Павлович. – При недостачі води відбувається різке зниження продуктивності рослини, вона може й загинути. В останні роки через засуху у нас забезпечення рослин водою значно погіршилося. А у спеку вони використовують саме накопичену в осінньо-зимовий період воду з глибоких шарів ґрунту».
Щоб збільшити накопичення талої води, планують різні агротехнічні заходи. І проводити їх потрібно ще з осені. «Найперше, орати землю треба поперек схилу, щоб не стікала тала вода, – наголошує співрозмовник. – Навіть якщо сніг і затримали, головне – не допустити, щоб тала вода стікала вниз. Для цього протягом зими необхідно робити горбики, вали зі снігу (як дамби) поперек схилу. Створювати таких захисних споруд потрібно кілька: якщо тала вода якусь прорве, то зупиниться на наступній. Крім того, на схилах сніг бажано посипати попелом, щоб він серед зими танув повільно і вбирався в ґрунт».
Дбайливий господар, коли чистить подвір’я від снігу, ніколи не нагромаджує його попід тинами або хлівом чи хатою, а вивозить тачкою на ділянку, грядки. «Молоді дерева бажано обгортати снігом по проєкції крони і сам штамб, – ділиться досвідом Вячеслав Шевчук. – Це буде і захист від зайців, і від сильних морозів. Крім того, під деревом сніг буде танути значно довше, чим стримуватиме розвиток бруньок, щоб ті не потрапили під ранні морози. Усе це в сумі дасть накопичення вологи в ґрунті. Я також кидаю сніг на кущі троянд – це гарантія, що вони не вимерзнуть. Зі старими деревами простіше: потрібно нагортати купи снігу або накидати на стволи, робити нерівності у садку, щоб спинявся сніг».
Особливу увагу Вячеслав Павлович приділив забезпеченню вологою городніх культур: «Сніговий покрив завтовшки сантиметр дає триста літрів води на одну сотку або триста тонн на гектар. Тож якщо правильно провести снігозатримання, то можна збільшити запаси води в ґрунті вдвічі-втричі. Я для затримання снігу використовую все, що можу. У хід ідуть усі сніпки кукурудзи, які в шаховому порядку розкладаю на городі поперек панівного вітру. В пригоді стають також шматки шиферу, листи жесті, бочки, автомобільні скати… Мета – створити нерівності, щоб спинявся сніг. Коли він випав, набралися купи, я ці засоби переставляю в інші місця, щоб сніг накопичувався більш-менш рівномірно. Якщо ж не вистачає таких підручних засобів, то просто катаю сніг (як на снігову бабу). Це теж створює нерівності і таким чином допомагає затримати сніг».
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.