Процес компостування – не новітня розробка, однак останнім часом його використовують дедалі більше городників і садівників. Якісний компост – непогана альтернатива хімічним добривам, він не є агресивним середовищем для рослин, не містить шкідливої мікрофлори. До того ж це доволі простий спосіб отримати без особливих затрат корисне органічне добриво. А ще компостування безпечне для довкілля.
«Компост отримують з різних відходів рослинного походження, бур’янів і трави, опалого листя, лушпиння – згодиться все, що може розкластися», – каже досвідчений городник, агроном за фахом Василь Бондаренко з Гайсинського району Вінницької області. За його словами, компост, як і перегній, цінний для ґрунту, бо покращує його структуру, збільшує у ньому вміст гумусу. При компостуванні в органічній масі підвищується вміст доступних для рослин елементів живлення, зокрема азоту, фосфору, калію.
Компостування – хороший приклад дбайливого господарювання. Це вигідно з багатьох причин: збагачує ґрунт, підвищує врожайність, не забруднює довкілля і не шкодить здоров’ю людей.
«Готують компост у купі на спеціально відведеній ділянці або в ямі, – продовжує Василь Степанович. – Місце великого значення не має, однак краще облаштовувати її десь у кутку, не біля криниці чи житлового приміщення, але там, де рослинні рештки буде найлегше складати». У жодному разі не можна класти у компостпу яму рослинні рештки, заражені хворобами плодових та овочевих культур, а також рослини, оброблені хімікатами. Зашкодять і бур’яни, в яких дозріло насіння. М’ясні і рибні відходи, молочні продукти і жири теж не варто компостувати, адже це приваблює мух, гризунів, диких і домашніх тварин.
Яму для компосту облаштовувати нескладно. Оптимальна її глибина – близько пів метра. Бокові стінки можуть бути із шифера чи дощок. Навколо ями насипають земляний валик для того, щоб вода, якою зволожують компост, не розтікалася.
На думку Василя Бондаренка, компост перемішувати не потрібно, адже він перебуває у процесі самоущільнення. А от зволожувати, коли сухий, бажано.
Стосовно ж того, як визначити готовність компосту, городник зауважує: він має бути приблизно таким, як перегній, – тобто рослинні рештки мають бути розкладені повністю. Чим довше стоїть, тим краще. «Компостом можна підживлювати всі культури, – запевняє Василь Бондаренко. – Він підходить усім рослинам, добре засвоюється ними».
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.