Мабуть, кожен городник, викопавши цілком здорові на вигляд картоплини і заклавши їх на зберігання, через деякий час помічав на них буруваті плями, які поступово збільшувалися, і зрештою бульби тверділи і висихали. Суха гниль картоплі, або фузаріоз – одне із найбільш поширених і небезпечних захворювань рослин. Які ж заходи боротьби з ним?
«Потрібно садити стійкі до захворювання сорти картоплі, а перед посадкою обробляти насіння протруйником, – радить городник із багаторічним стажем, агроном за фахом Василь Бондаренко. – Ніколи не саджаю картоплю на одному й тому ж місці – щороку в іншому. Через три-чотири роки бажано міняти сорт картоплі».
Суха гниль переноситься із землею, що залишається на бульбах. Тому боротьбу з нею, вважають фахівці, варто починати з лікування ґрунту. Для цього на ділянці потрібно застосовувати сівозміну, посіяти сидерати. Необхідно вносити оптимально збалансовані норми добрив. Варто своєчасно прибирати з ділянки бадилля та бур’яни, в яких можуть бути спори грибка.
«Захворювання на фузаріоз – ознака того, що ґрунт залужений, тобто внесено багато дефекату, – висловлює свою думку досвідчений городник, теж агроном Вячеслав Шевчук. – У боротьбі із сухою гниллю дуже важлива обробка ґрунту. Добру справу в такій ситуації роблять сидерати, які його живлять і очищають. Я, наприклад, висіваю гірчицю, виділення коренів якої вбивають патогена».
«При викопуванні картоплі слід ретельно відчищати її від землі, – каже Василь Степанович. – Взагалі, потрібно намагатися, щоб бульби у процесі збирання, транспортування, сортування та перебирання картоплі не зазнавали механічних пошкоджень».
Дуже важливо, на думку городника, забезпечити правильний режим зберігання бульб. Для цього Василь Бондаренко рекомендує за кілька місяців до закладання нового врожаю на зберігання просушити і обробити погріб одним із фунгіцидів.
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.