На полицях магазинів і кухнях багатьох домогосподарок є чимало різноманітних видів каструль, які за своїми структурними характеристиками підходять для приготування різних видів страв. Які ж переваги та недоліки цього розмаїття посуду?
Емальована каструля. Її особливість – легкість, естетичність, в ній досить швидко закипає вода і зручно зберігати продукти в холодильнику, бо емаль не дає їм окислюватися. Недоліком є крихкість: найменше пошкодження посуду може спровокувати відкол частини емальованого покриття, який зробить каструлю непридатною для використання, бо метал буде віддавати їжі небезпечні для здоров’я людини солі. Тому, як тільки на такому посуді з’явилася хоча б одна подряпина, його варто позбутися.
Алюмінієва. Одна з найбільш поширених через її легкість, ціну та здатність швидко нагріватися. Проте така каструля може змінювати смак їжі, адже алюміній легко реагує з кислотами і лугами. Крім того, цей матеріал легко деформується. А отже подібні вироби складно назвати довговічними. Саме алюмінієвий посуд, на думку експертів, вважається найшкідливішим для здоров’я.
В такому посуді не рекомендується варити гострі та кислі страви, тушкувати та смажити овочі, кип’ятити молоко, а також варити варення, бо фрукти містять кислоти, що взаємодіють з металом. Варто знати, що навіть при невеликому нагріванні слабкі кислоти руйнують алюміній і він потрапляє в їжу. У такому посуді категорично не можна квасити капусту, огірки чи помідори. Також алюміній не можна терти шорсткими губками, вони відлущують алюмінієві частинки, які можуть потрапляти в їжу, а це вкрай шкідливо.
Чавунні каструлі – чудові помічники на кухні, які дозволяють готувати найсмачнішу їжу. Цей матеріал надійний, міцний, не боїться подряпин і пошкоджень. Їжа у чавунному посуді не пригорає. Серед мінусів – велика вага.
Каструля з тефлоновим покриттям. Дозволяє готувати страви без використання олії, масла. Але вимагає дбайливого догляду, оскільки за наявності пошкоджень такий посуд буде виділяти в їжу небезпечні для здоров’я людини канцерогени.
До речі, нагрівати такий посуд не можна більш ніж до 180 градусів. А якщо готувати при більшій температурі, на посуді утворюються мікротріщини. Небезпека цього процесу полягає в тому, що через них їжа взаємодіє з металевою основою тефлонових виробів. Після цього волога потрапляє на метал і починається процес корозії.
Жароміцна кераміка – один із найбільш екологічних та безпечних видів каструль. Проте, якщо пошкодити поверхню, їжа починає підгоряти, а жир вбирається в стінки, і його практично неможливо вичистити. І важить такий посуд майже так само, як чавунний…
Каструля з вогнетривкого скла не боїться падінь, перепадів температур, має естетичний зовнішній вигляд, завдяки якому можна подавати до столу страви безпосередньо у ній. Легко миється, підходить для солінь. У ній добре зберігаються готові наїдки.
Загалом фахівці рекомендують дуже серйозно ставитися до вибору якісного посуду, а саме каструль, щоб їжа, приготована в них, була не тільки смачною, але й корисною.