Російські пропагандисти продовжують дезінформаційні кампанії, які стосуються українців, які вимушені були поїхати за кордон через агресію рф.
Фейк про сповіщення про екстрадицію в Ірландії
Анонімні облікові записи, а також деякі користувачі мережі поширюють інформацію про те, що українці в Ірландії нібито почали отримувати сповіщення про екстрадицію, оскільки вони підлягають мобілізації в Україні, пише “Стоп Фейк”.
Ці публікації супроводжуються фотокопією листа, який Міністерство юстиції Ірландії нібито надіслало громадянину України, що проживає в Лімерику. У «листі» зазначено, що чоловіка буде екстрадовано до України на підставі Європейської конвенції про екстрадицію 1957 року.
Насправді повідомлення про екстрадицію військовозобов’язаних українців з Ірландії в Україну є неправдою – так само як і підроблений «лист», який було сфабриковано. У Міністерстві юстиції Ірландії заявили, що вони ніколи не розсилали таких листів громадянам України.
На те, що цей «лист» є підробкою, вказують помилки у тексті, а також невідповідність його вмісту нормам місцевого законодавства. Зокрема, у листі назва країни вказана як «Республіка Ірландія» (Republic of Ireland), що є «описом держави» (Description of the State). Назва «Республіка Ірландія» застосовується лише у тих випадках, коли потрібно усунути неоднозначність між державою та островом Ірландія. У всіх інших випадках (у міжнародних договорах та інших юридичних документах, у дипломатичних відносинах тощо) застосовується офіційна назва країни, закріплена в Конституції, – Ірландія.
Представник міністерства у коментарі виданню The Irish Times заявив: «Якщо хтось не впевнений у справжності будь-якої кореспонденції, яку він отримує нібито від Міністерства юстиції, він може зв’язатися з департаментом за телефоном 1800-221227. Шахрайство поширене. Воно може статися будь-якої миті. Деякі з найбільш поширених типів шахрайства включають використання підроблених електронних листів, дзвінків або текстових повідомлень, що подаються під виглядом реальних компаній та організацій».
Наразі невідома точна кількість одержувачів цих фальшивих листів.
Черговий фейк про війну в Україні від “трампіста”
Раніше сайт “Є” вже писав, що Дуглас Макгрегор є прихильником експрезидента США Дональда Трампа. 2020 року Трамп запропонував кандидатуру Макгрегора на посаду посла в Німеччині, але Сенат заблокував це рішення.
Макгрегор регулярно виступає на телеканалі Fox News та у російських державних ЗМІ. Його називають членом «путінського крила» і соратником Путіна. В одному зі своїх виступів на початку березня 2022 року Макгрегор заявив, що припинення вогню в Україні вже близько, оскільки українські сили «розбито вщент», і в цьому немає ніяких сумнівів.
Цього тижня “Центр протидії дезінформації” повідомив, що Дуглас Макгрегор заявив, що Україна давно програла війну, а росія лише чекає на переговори і крах європейської економіки. Про це він розповів в інтерв’ю американському колумністу Ендрю Наполітано.
Макгрегор відомий своєю проросійською позицією і часто робить невтішні прогнози для України. Цього разу він розповів про «тактику росії» щодо припинення війни:
«Росіяни просто вирішили почекати, сподіваючись на дві речі: переговори, які, очевидно, не спрацювали, і, по-друге, на те, що економіка в Європі впаде. […] ЄС у біді, тому, я думаю, з російського боку це виглядає так: «давайте почекаємо ще трохи і подивимося, як все це розвалиться».
Він також поширив фейк, що в українських колах іде багато розмов про те, щоб позбутися Президента Володимира Зеленського.
“Такі твердження, не підкріплені жодними фактами, є черговою дезінформацією з боку так званого експерта, метою якої є дискредитація позиції України у війні”, – зазначають у Центрі протидії дезінформації.
Фейк про українця, який спалив лабораторію
Продовжуються атаки на українських біженців за допомогою фейкових сюжетів, які нагадують відомі медіа.
Видання “Детектор медіа” відмічає, що російські пропагандисти в анонімних телеграм-каналах стверджують, що український біженець Олексій Шинкаренко нібито спалив лабораторію у США після того, як дізнався, що не є українцем на 100%. Мовляв, про це повідомила агенція Al Jazeera в окремому відео. Це — фейк.
Зокрема, на це вказує те, що новин про цю історію немає ні в американських, ні в українських джерелах. Попри візуальну естетику, схожу на Al Jazeera, на офіційних акаунтах агенції поширюваного відео та згадок про таку історію немає. Ба більше, за запитом «Олексій Шинкаренко» немає акаунтів українських біженців у США. Про цю ситуацію навіть поки що не писали великі російські медіа. Усе це вказує на те, що, найімовірніше, історія є фейком.
За допомогою нього росія хоче дискредитувати українських біженців та показати їх як невдячних та нецивілізованих осіб. Мовляв, вони за потрібної нагоди готові трощити та ламати Америку і не вміють себе поводити в ній, а отже, не проявляють належної поваги. «
Дослідження щодо антиукраїнської пропаганди в Польщі
Варшавський інститут дослідив використання росіянами дезінформації, як зьрої проти українців в Польщі.
Росія використовує дезінформацію, щоб розпалити ворожнечу між поляками та українцями.
“Громадяни України стали жертвами російських дезінформаційних операцій, які набрали обертів лише після вторгнення москви в Україну. Щоб приборкати зусилля з дезінформації, життєво важливо швидко реагувати на фейкові новини, що поширюються в Інтернеті, і вживати заходів, спрямованих на викриття російської дезінформації. Російські наративи дезінформації будуть з’являтися в Польщі, оскільки росія намагається використати будь-які події, що викликають емоції, для створення дезінформаційного контенту”, – зазначається у звіті експертів.
Російські операції з дезінформації розраховані на те, щоб спровокувати взаємну ворожнечу між поляками та українцями. Після того, як росіяни вторглись в Україну, російські видання дезінформації почали поширювати фейкові новини, щоб демонізувати українських біженців і знеохотити поляків допомагати новачкам, які прибувають до сусідньої Польщі. Москва прагне зобразити біженців як загрозу для Польщі, водночас створюючи загострене відчуття небезпеки серед поляків. Росія використовує низку інструментів дезінформації, одночасно розігруючи деякі суперечливі повідомлення для поширення фейкових новин.
Так, у соціальних мережах з’явилися неправдиві повідомлення про те, що в Перемишлі та інших місцях на сході Польщі поблизу польсько-українського кордону відбуваються крадіжки, напади та зґвалтування.
Поширювалися повідомлення, що до Польщі прибули не жінки та діти, а чоловіки з Афганістану, Нігерії чи Лівану. Серед тих, хто втікав з України, були як українці, так і неукраїнські студенти, які проживали в країні.
“Операція з дезінформації була досить ефективною, щоб підняти антимігрантський запал і сприяти зростанню озлобленості поляків до українських біженців”, – йдеться у заяві досліджувачів.
Однак серйозної напруженості зрештою не виникло, оскільки державна влада Польщі застерегла людей не вірити неправдивій інформації про ймовірні злочини, скоєні біженцями.
Російські кампанії з дезінформації поширюють наративи, в яких стверджується, що українським біженцям у Польщі надають «усе безкоштовно», щоб викликати гнів і заздрість у поляків, які змушені важко працювати, щоб заробити на життя.
Зусилля з дезінформації врешті-решт виявилися ефективними, оскільки в соціальних мережах було опубліковано багато онлайн-постів, які дискредитують громадян України. Також проводяться фейкові новинні кампанії з розповсюдження відео, на яких нібито зображені злочини та правопорушення, вчинені українцями.
Тож не варто чекати, що найближчим часом російська пропаганда припинить свої напади на українців у Польщі.