За статистикою, кожна третя жінка і кожен п’ятий чоловік мають проблеми з венами ніг. Про те, хто у групі ризику щодо розвитку варикозу, які перші прояви хвороби та які існують методи лікування, ми попросили розповісти лікаря-флеболога, судинного хірурга Ореста Мельника.
– Пане Оресте, розкажіть, які перші прояви варикозу?
– Варикоз у кожного може проявлятися по-різному. Це насамперед залежить від конституції людини. До прикладу, якщо нога худа, тоді добре проглядаються розширені вени. На повнішій нозі розширенні вени можуть бути непомітні, бо є підшкірна жирова клітковина, яка їх приховає. Першими ознаками варикозного розширення вен є набряки, нічні судоми ніг, трофічні зміни на шкірі гомілки (потемніння шкіри внаслідок венозного застою), а також помітні розширені вени. До речі, набряки не завжди свідчать про варикоз. Вони можуть бути проявами проблем із серцево-судинною системою, нирками.
– А судинна сіточка?
– Сама по собі судинна сіточка досить часто є лише косметичним дефектом. Але вона може бути і проявом варикозу. У будь-якому разі встановити діагноз та призначити лікування може лише лікар після огляду.
– Як зрозуміти, що потрібно звернутися до флеболога?
– В ідеалі лікаря-флеболога потрібно відвідувати раз на рік, навіть якщо немає видимих ознак варикозу. Але загалом, щоб з’ясувати, чи маєте ви схильність до цього захворювання, чи існує ризик розвитку хвороби, потрібно хоча б раз у житті звернутися на консультацію до флеболога чи судинного хірурга. Лікар дасть поради щодо профілактики, а якщо варикоз підтвердиться, тоді потрібно приймати рішення щодо лікування. Адже варикоз може протікати і безсимптомно, але у будь-який момент може дати ускладнення.
– Чим загрожують неліковані варикозно розширені вени?
— Сам по собі варикоз не несе небезпеки. Небезпечні його ускладнення. Наприклад, тромбофлебіт — утворення тромбів у варикозно змінених венах. Також на ногах можуть утворюватися трофічні виразки або ж розвинутися кровотеча з варикозного вузла чи з виразки.
Для профілактики варикозу корисно ходити, проходити щонайменше 10 тисяч кроків на день, пити достатню кількість води, зменшити вживання цукру та солі, відмовитися від шкідливих звичок.
– Чи пов’язаний варикоз із хворобами суглобів?
– Ні, ці захворювання між собою не пов’язані. Ортопедичні проблеми самі по собі не призводять до виникнення варикозу, але можуть сприяти швидшому прогресу варикозної хвороби, а також посилювати пов’язані з варикозом скарги.
– Чому виникає варикоз, які фактори ризику?
– Найбільш домінуючий фактор — це спадковість, близько 80 відсотків захворюваності припадає саме на нього. Сприяють розвитку недуги вагітність та пологи, надмірні фізичні навантаження. Також часто варикоз розвивається у людей, які змушені тривалий час стояти, сидіти або перебувати в одній позі. Жінки значно частіше хворіють, ніж чоловіки.
– Тобто, якщо хтось з батьків чи бабуся, дідусь страждали від цієї недуги, то діти й онуки теж матимуть цю хворобу?
– Не обов’язково, але дуже велика ймовірність, оскільки генетично передається дефект стінки вени. Особливо, якщо до цієї схильності додаються інші фактори, тоді вірогідність розвитку захворювання дуже висока
– Сьогодні багато реклами препаратів проти варикозу.
– Ефекту від гелю чи мазі — жодного, адже вони не здатні проникнути через шкіру до самої вени, яка розташована на пів сантиметра-сантиметр під шкірою.
– А компресійна білизна?
– Компресійна білизна у комбінації з пігулками-венотоніками знімають симптоми, але не лікують.
– Які існують методи лікування варикозу сьогодні?
– Принцип усіх методів лікування — виключити патологічно розширену вену з кровообігу. Для цього є різні методи. Найсучасніші — це лікування з допомогою лазера, склеротерапії та мікрофлебектомії. Найсучасніший спосіб – ендовенозна лазерна абляція, або ендовенозна лазерна коагуляція. Ця процедура виконується без розрізів і швів: через прокол у вену встановлюється катетер, вводиться спеціальний лазерний світловод, вена нагрівається, запаююється – і проблема варикозу вирішується. Ця операція виконується під місцевим знеболенням, триває близько пів години, після якої людина може йти додому. Мікрофлебектомія – операція, під час якої хворі вени забирають через додаткові мікропроколи за допомогою спеціальних мікроінструментів. Склеротерапія застосовується при лікуванні судинної сіточки, а також є доповнюючим елементом до лазерної коагуляції.
– Чи потрібно змінювати свій стиль життя?
– Після сучасних оперативних втручань реабілітації як такої немає, людина може жити у звичному режимі без заборон та обмежень. А щоб запобігти утворенню нових варикозних вогнищ, слід періодично приходити на консультацію до флеболога.