Дві основні теми, які російські пропагандисти зачіпають в останні тижні в закордонних медіа: це підтримка України країнами-членами НАТО та ситуація навколо Києво-Печерської Лаври, яку мають до кінця року звільнити представники УПЦ та передати державі.
Фейк про продаж майна Лаври з аукціону
Користувачі соцмереж, а також деякі ЗМІ пишуть про те, що в Парижі нібито планують провести розпродаж ікон з Києво-Печерської Лаври на окремому аукціоні. Доказом слугує фото білборда з рекламою заходу, який нібито заплановано на 1 жовтня 2023 року.
Як виявили журналісти видання “Стоп Фейк”, це фото є фейком.
Раніше російський пропагандисти поширювали дезінформацію про те, що західні країни нібито навмисно вивозять твори мистецтва, зокрема з Лаври, щоб більше ніколи їх не повернути.
Факчекери StopFake звернулись за коментарем до Аукціонного дому Osenat, ім’я якого було використано на білборді з афішею аукціону. У відповіді на запит представник Дому зазначив, що вся поширювана інформація про аукціон є неправдивою і наклепницькою, бо насправді такий захід не планувався і проводиться не буде. На думку представника Osenat, автори фейку вкрали емблему Аукціонного дому і використали інформацію із сайту.
На сайті Аукціонного дому також можна перевірити розклад майбутніх розпродажів, і серед них немає такого аукціону, а на 1 жовтня взагалі не заплановано жодних заходів.
Варто відзначити, що московський патріархат повинен передати об’єкти культурної спадщини і мощів святих до державного заповідника “Києво-Печерська Лавра” до кінця року. Саме через це росіяни створюють фейки про нібито подальший продаж майна Лаври.
Фейковий священник з Болгарії
У мережі поширюють відео нібито з священником, який під час візиту президента України Володимира Зеленського до Софії, столиці Болгарії, намагався піддати його анафемі та перешкодити руху кортежу. Також на відео можна побачити поліцейських, які намагаються затримати людину у рясі.
Журналісти видання “Вокс Чек” дізнались, що чоловік на відео не є священником. Атанас Стефанов є головою громадського об’єднання «Друзі росії» та сприяє поширенню кремлівських наративів.
Болгарське ЗМІ «Телеграф» також зазначає, що Стефанов видає себе за священника. Окрім протесту під час проїзду кортежу Володимира Зеленського, чоловік кидався і на інших політиків, які виходили з автівок в центрі Софії.
На своїй сторінці у тіктоці Стефанов усіляко підтримує росію, зокрема у своїх відео висловлює прихильність російському патріарху Кирилу.
Також 8 березня 2023 року Атанас Стефанов прийшов до мера Софії Йорданки Фандикової, аби привітати зі святом та подарувати квіти. Під час цього візиту Стефанов зайшов на балкон Йорданки Фандикової, зняв український прапор і скинув його на землю. Однак наступного дня прапор України вивісили знову.
Чоловік не вперше кидається на людей та влаштовує акції протесту. Так, 5 червня 2023 року болгарські видання писали, що Стефанов намагався здійснити напад на кандидата в прем’єр-міністри на другий термін, чинного прем’єр-міністра Болгарії Миколу Денкова. Поліцейські затримали Атанаса Стефанова та не дали йому скоїти напад.
Фейк тижня у Польщі
Російські пропагандисти поширюють дезінформацію про те, що представники держави-агресора воюють в Україні проти військ НАТО не лише на власну внутрішню авдиторію, але і в країнах-партнерах України.
Так, видання euractiv.pl назвало фейком тижня інформацію про те, що російська пропаганда стверджує, що війна в Україні — це не конфлікт між двома сусідніми країнами, а як війна, яку Росія веде проти НАТО.
Фактчекери відмічають, що країни НАТО не посилають військових брати участь у війні.
Крім того, є обмеження про постачання озброєнь в Україну значною кількістю країн-членів НАТО. Наприклад, досі Україна не може отримати літаки з країн НАТО, а також ракет дальньої дії для атак по цілях на території рф.
Зокрема, країни НАТО обмежують використання західної зброї для атак по території рф.
“Розповідаючи про ймовірний конфлікт з НАТО в Україні, росія хоче замаскувати справжній мотив свого нападу, який полягав у тому, щоб утримати Україну у російській сфері впливу проти волі українського народу.
Насадження теорій змови про ведення замаскованої війни на території України з НАТО, а не з українцями, які бажають свободи та суверенітету для своєї держави, таким чином, з одного боку, покликане відповідати антиамериканізму, який є присутнім у західноєвропейських суспільствах. А, з іншого боку, покликаний відповідати існуючому уявленню про те, що російське суспільство має історичну місію противаги Заходу, яке називається російськими політиками «колективним Заходом”, – йдеться у публікації польських фактчекерів.
Раніше сайт “Є” розповідав, як кремлівська пропаганда просувала наратив про те, що «польські найманці є значною силою, яка воює на боці України, і вони захопили Донбас». Фейкові публікації про іноземних найманців в Україні – це також частина дезінформаційної кампанії країни-агресора.
Чергова фейкова обкладинка з Зеленським
Російські пропагандисти кожного тижня запускають фейкові обкладинки відомих ЗМІ з нібито карикатурами на Володимира Зеленського.
За допомогою такої тактики росіяни думають, що зможуть вплинути на свідомість мешканців країн Євросоюзу, щоб поширити наратив про “втому від війни”.
Тож, цього тижня Центр протидії дезінформації повідомив, що російські пропагандисти поширили фейкову обкладинку турецького гумористичного журналу LeMan.
На фотографії, яку поширюють у соцмережах, зображено Президента України, прив’язаного до стовпа з палаючою військовою технікою.
Президент нібито вигукує: «Як чудово, що ми скоро будемо в НАТО!».
Насправді журналу з такою обкладинкою не існує. Більше того, номер випуску на фальшивій обкладинці – 2023/26 – належить іншій обкладинці, яка вийшла 12 липня.
Фактчекери ЦПД відмічають, що у такий спосіб російська пропаганда намагається дискредитувати Президента Зеленського та шлях України до членства в НАТО.