В Україні хочуть змінити назву монет з «копійки» на «шаг». З такою ініціативою виступив Національний банк України. Про це розповів голова Нацбанку Анатолій Пишний під час пресконференції. За його словами, це відновить історичну справедливість та національні традиції, а також сприятиме дерусифікації.
Як заявив Анатолій Пишний, «копійка» фактично не має ніякого відношення до української етимології: «Дослідивши історію грошового обігу України, ми дійшли беззаперечного висновку, що така назва для розмінної монети як «копійка» є символом московської окупації. Сьогодні український народ повертає собі все, що було несправедливо в нього вкрадене та понівечене кремлівськими наративами». Слово «копійка» походить від російського «копейка». Це слово виникло як скорочення назви російської монети «копейная деньга», на якій був зображений цар, що тримав у руці спис (російською – копьё), сидячи верхи на коні.
А ось назва «шаг» має давнє українське походження, вона уже використовувалася як на території України, так і в українській грошовій лічбі. Як наголошує заступник директора Інституту мовознавства НАН України Олександр Скопненко, термін «шаг» для позначення дрібної монети використовується в українській мові з XVI століття. Повернення цієї назви сучасним розмінним монетам відновить національні традиції й обмежить колоніальний вплив у сфері фінансової термінології. «Це унікальне найменування монети, якого не знають інші лінгвокультури. Воно широко вживається в класичній українській літературі, зокрема часто згадується у творчості Тараса Шевченка, Лесі Українки та інших письменників», – вказують в НБУ. В обіг шаг був введений в УНР у 1918 році.
НБУ вже готує відповідні зміни до законодавства, зокрема до Закону України «Про Національний банк України» та інших нормативних актів. Якщо Верховна Рада України підтримає зміни, монети почнуть карбувати вже наступного року. Почати хочуть з монет номіналом 50 шагів. Якщо народні депутати затвердять зміни, шаги впроваджуватимуть поступово, виводячи з обігу копійки. До речі, жодних додаткових витрат на розроблення ескізів та карбування шагів не буде – ні з державного бюджету, ні з бюджету Національного банку України. У цьому запевнив голова НБУ Андрій Пишний. «Нові монети перебуватимуть в обігу паралельно з копійками. І це також дасть можливість уникнути додаткових витрат на утилізацію копійок і виготовлення шагів на їхню заміну», – пояснює очільник НБУ.
До речі, українці могли отримати шаги ще на зорі незалежності: у 1992 році навіть було викарбувано пробні монети номіналами «один шаг» та «п’ятдесят шагів». Але тоді все ж таки перемогла радянсько-російська копійка.