Сезон холодів вже розпочався. Як завжди в цю пору, «не дрімають» різні віруси, інфекції та бактерії. А, починаючи з 2020 року, на здоров’я людей чатує ще й підступний коронавірус. Виявляється, що багато ускладнень від цих хвороб припадає саме на нирки. Як це відбувається, що робити та як уберегтися від небажаних наслідків і зберегти нирки здоровими – розмова з лікаркою нефрологинею вищої категорії, головною експерткою з нефрології Наталією Кушнір.
– Коли в людини діагностують вірусну інфекцію, грип чи коронавірус – зазвичай вони можуть призвести до ураження нирок. А при більш вираженому коронавірусі запальні процеси в цих органах можуть протікати швидко, навіть викликати гостре їх ураження – ниркову недостатність. І тоді хворі вже потребуватимуть замісної ниркової терапії – гемодіалізу. Тобто цей процес розвивається як ускладнення після перенесення вірусних інфекцій, грипу, ковіду тощо.
– Наталіє Іванівно, проблеми з нирками можуть з’являтися під час перенесення вірусних хвороб чи одразу після?
– Ускладнення трапляються як одразу, так і мають віддалений період. Ми спостерігаємо подібне явище протягом останніх років, відколи з’явився коронавірус. Хворі можуть потрапляти до нас і через кілька тижнів, і кілька місяців. Діагностуємо первинне гостре ураження нирок аж до гострої ниркової недостатності або загострення хронічних хвороб нирок. Тобто можуть хворіти і люди, які до цього не мали проблем з нирками.
– Як часто перенесена інфекція в період застуд та вірусів впливає на нирки?
На фото з архіву лікарки: Траплялися випадки, коли проблеми з нирками починалися через вісім місяців після перенесеної вірусної інфекційної хвороби, каже Наталія Кушнір.
– 80 відсотків тих, хто поступає до нас у відділення з первинним ураженням нирок, так і загостренням хронічної хвороби цього органу, – це люди, які перенесли коронавірус, грип чи інші інфекції. Після ковіду кожен третій чи четвертий має ускладнення саме цього органа. Як правило, цих хворих лікують стаціонарно, а коли функція нирок відновлюється, все одно вони повинні час від часу консультуватися з нефрологом і спостерігатися у нього. Загалом всі хвороби серцево-судинної, бронхо-легеневої і хронічної хвороби нирок, якщо хворий переносить вірусну інфекцію, ковід чи грип, як правило, загострюються. Тобто погіршується функція тих чи інших органів. Буває навіть, що стан людини доволі нормальний, а аналізи – погані.
– На жаль, деякі хворі можуть і забути про перенесену застуду чи інфекцію кілька місяців тому. Відтак можуть мати віддалені наслідки. Які ознаки свідчать про те, що потрібно звернутися до нефролога?
– Вони проявляються, як правило, болями в попереку, підвищенням температури, меншою кількістю виділення сечі – менше пів літра за добу… Є певна частина хворих, які переносять вірусні захворювання безсимптомно. Без нежитю, температури, ломоти в тілі, кашлю тощо. Можуть відчувати просто слабість. А через три тижні чи місяць-два виникають проблеми з нирками. Негативні наслідки можуть бути і без проявів якихось виражених симптомів, коли хворий не відчуває жодного дискомфорту. Тому через 10-14 днів після перенесення хвороби з будь-якими проявами бажано зробити контрольні аналізи сечі і крові. Це основні заходи убезпечити себе від небажаних проблем у майбутньому.
– Наскільки важливо вчасно звернутися до фахівця?
– У більшості випадків до медиків людина приходить, коли має виражені симптоми хвороби. А коли просто легке нездужання, трохи підвищився тиск – ні. Тому часто лікарі діагностують вже хронічну хворобу нирок ІІІ, IV чи V стадії, коли вже є ниркова недостатність. А остання стадія взагалі не виліковується та потребує замісної терапії. Якщо ж є хронічна хвороба нирок ІІІ ступеня, потрібно зробити аналізи і прийти на консультацію до нефролога, щоб запобігти прогресуванню хвороби.
– Як уберегтися від небажаних наслідків та не допустити проблем з нирками під час або після інфекційних вірусних хвороб?
– Передусім для профілактики важливо вести здоровий спосіб життя, часто бувати на свіжому повітрі, не курити, не вживати спиртні напої, займатися посильними фізичними вправами, правильно харчуватися. А якщо вже віруси таки здолали, дотримуватися ліжкового режиму, не переносити хворобу на ногах, приймати противірусні препарати, призначені сімейним лікарем, дотримуватися його порад, вживати достатню кількість рідини – для людей з хворими нирками хоча б півтора-два літри на добу. Намагатися не вживати соленого, наваристих бульйонів.