Як стверджують у Всесвітній організації охорони здоров’я, спека негативно впливає на здоров’я багатьох людей, та особливо небезпечна для літніх, немовлят, осіб з хронічними захворюваннями та тих, хто працює на вулиці. Ми зібрали поради фахфівців, як запобігти негативному впливу спеки.
Важлива прохолода. У найспекотніший час доби намагайтеся не виходити на вулицю та не виконувати напружену роботу. Перебувайте у затінку, не залишайте дітей і тварин у припаркованому транспорті, а за необхідності та можливості проводьте дві-три години на день у прохолодному місці.
Також не зайвими будуть прохолодний душ або ванна. Досить корисно вмиватись або обливатися водою, адже охолоджуючи верхній шар шкіри, ми запобігаємо перегріванню інших органів. Тому, якщо є можливість впродовж дня вмиватись або виконувати інші водні процедури, цим треба скористатися. Водночас не варто занадто часто приймати душ, особливо з милом чи гелем, бо наша шкіра виділяє своєрідний захист, зокрема з потом. Якщо людина миється занадто часто, то пересушує шкіру і змиває цей захист. Тоді шкіра більш вразлива до сонячного проміння.
Пийте воду. Для балансу рідини в організмі регулярно пийте воду. Намагайтеся уникати солодких, алкогольних напоїв або напоїв з кофеїном. Цукор та спирт сприяють зневодненню, а спрагу не втамують. Кава теж виводить воду з організму.Гарячі напої у спеку змушують наше тіло пітніти сильніше. Організм охолодиться, але на відчуття це ніяк не вплине: нам однаково буде спекотно. Тому гарячі напої під час спеки не рекомендовані.
Правильно харчуйтеся. Не варто під час спеки вживати смажену їжу: вона зігріває організм і важко перетравлюється. Крім того, слід відмовитись від солоних продуктів і менше солити звичайні страви.За високих температур не зайвим буде скоротити кількість жирних і солодких страв, бо вони важче перетравлюються. Або й узагалі відмовитись від них. Спробуйте зменшити кількість білків у раціоні, особливо тваринних. Наше тіло витрачає більше енергії на перетравлення білка, тож нагрівається сильніше. Влітку організму потрібно менше калорій: йому не треба витрачати енергію, щоб зігрітись.
Дуже важливо їсти достатньо свіжих сезонних овочів, фруктів, ягід, нежирного м’яса, риби та морепродуктів. Під час сильної спеки також можна збільшити кількість зелені та салату, щоб поповнити баланс магнію та калію.
Зберігайте температурний комфорт у домі. Щоб охолодити свій дім, вночі відчиняйте вікна. А на день їх зачиняйте та використовуйте штори чи жалюзі для того, щоб тепло не проникало в приміщення. Також варто вимикати електроприлади, які можуть продукувати тепло.
Одягайтеся відповідно. Легкий і вільний одяг з натуральної тканини і легка постільна білизна допоможе краще пережити спеку. Вбрання доцільно носити світлих тонів з довгими рукавами, щоб максимально покривало все тіло. Такий одяг пропускатиме повітря, відбиватиме сонячні промені та захищатиме шкіру від різних шкідливих процесів під дією сонця.
Головні убори також мають бути світлих кольорів – тоді голова нагріватиметься менше. Висока температура не буде впливати на мозок – це зменшує ризик отримати тепловий удар. Деякі види головних уборів захищають і обличчя та шию від сонячних опіків.
Наслідки перегріву
Тривалі прогулянки під прямим сонячним промінням або перебування у спекотному приміщенні можуть призвести до теплового нападу чи гіпертермії – перегрівання організму.
Підготувала Світлана ЛІСОВА.