Гіпертонічній криз – це раптове значне підвищення артеріального тиску. Ми звикли думати, що таке загрожує лише людям старшого віку, які мають захворювання серцево-судинної системи. На жаль, під час війни, в умовах постійного психоемоційного стресу, цей стан може розвинутися навіть у молодих і здорових людей. А спекотна погода сприяє цьому. Про те, які симптоми свідчать про гіпертонічний криз та як йому запобігти, розмовляємо з лікаркою-терапевткою Дар’єю Носатовою.
– Дар’є Олександрівно, хто у групі ризику щодо гіпертонічного кризу?
– У групі ризику перебувають люди, які мають гіпертонічну хворобу, проблеми з серцем, аритмію. Однак у спеку підвищується навантаження на серцево-судинну систему, адже комфортною для людини вважається температура 25-27 градусів. Тому у спекотні дні навіть здорові люди ризикують отримати гіпертонічний криз.
– Які його симптоми?
– Задишка, прискорене серцебиття, запаморочення, дискомфорт і біль за грудиною, шум у вухах, мушки перед очима.
– Як знизити навантаження на серцево-судинну систему, особливо у спекотні дні?
Нормальними вважаються його показники у межах від 100/60 до 140/90.
– Перегляньте свій раціон: їжа має бути легкою і вживати її слід невеликими порціями. Краще віддати перевагу овочам, фруктам, ягодам, замінити жирне м’ясо на пісну рибу. А також зменшити об’єм спожитої солі. Влітку ми втрачаємо багато води через шкіру, тому у спекотні дні бажано пити 2-2,5 літра на добу. Але люди з проблемами серця мають обмежувати кількість рідини — не більше півтора літра на добу. Краще віддавати перевагу звичайній воді, охолодженим чаям, морсам, компотам. А ось солодкі газовані напої, напої, що містять кофеїн, алкоголь слід виключити з раціону — вони провокують спазм судин і підвищення артеріального тиску. У спеку слід мінімізувати фізичну активність — обмежити роботу на городі й дачі, фізичні навантаження, піші погулянки. Якщо все ж потрібно попрацювати, краще це робити вранці до 11-ої години або ввечері після 17-ої. Через кожні 30-40 хвилин робити перерву, перейти у приміщення або прохолодне затінене місце. Людям, які страждають на гіпертонічну хворобу, потрібно мати із собою ліки від тиску та серцеві препарати на щодень,а також ті, що слід вживати в екстреній ситуації. У пікові години спеки слід перебувати у приміщенні. Якщо потрібно кудись піти, обирайте маршрут у затінку, періодично зупиняйтеся, із собою візьміть питну воду. На голову не забувайте вдягати головний убір. Одяг обирайте з натуральних тканин, вільний, що легко продувається. Курцям слід обмежити кількість сигарет, оскільки вони провокують спазм судин і згущення крові, що може призвести до тромбоутворення. Також негативний вплив може зчинити різкий перепад температур. Тобто людям з гіпертонічною хворобою чи проблемами із серцем шкідливі різкі перепади температури. До прикладу, купання у холодних водоймах, прийом холодного душу одразу після того, як прийшли знадвору, перебування у дуже охолоджених приміщеннях. Кондиціонер потрібно використовувати розумно, різниця температури у приміщенні і надворі має бути у межах п’яти градусів. А якщо відчули перераховані симптоми, у вас різко підвищився тиск – чимшвидше звернутися по допомогу до медиків. До приїзду «швидкої» потрібно перейти у прохолодне приміщення, лягти, прийняти ліки від тиску, які вам виписав лікар.
– Чи може гіпертонічний криз минути самостійно?
– На жаль, гіпертонічний криз самостійно не мине. Тут потрібний комплекс заходів: охолодження, спокій, медикаментозне лікування.
– Чим він небезпечний?
– Небезпечний такими фатальними серцево-судинними патологіями як інфаркт, інсульт, тромбоз судин. За відсутності своєчасної допомоги людина може померти.