Біль у хребті знайомий, певно, кожному з нас. Найчастіше ми пов’язуємо його з остеохондрозом, переміною погоди чи сидячою роботою. Після відпочинку чи розминки біль вщухає, однак згодом повертається знову, симптоми посилюються. Причин цього чимало. Однією з них може бути так звана хвороба Бехтерєва, або анкілозивний спондиліт. Детальніше розповісти про це захворювання ми попросили кандидата медичних наук, доцента, лікарку-ревматологиню з Полтави Анну Капустянську.
– Анно Анатоліївно, що таке хвороба Бехтерєва?
– Це захворювання хребетного стовпа запального характеру, яке призводить до анкілозу, тобто зрощення міжхребцевих суглобів., що обмежує рухи. Однак сьогодні назва «хвороба Бехтерєва» в Україні вже не використовується. Сучасна назва – анкілозивний спондиліт.
– Чому виникає ця хвороба і які фактори ризику? Чи має місце спадковість?
– Причини хвороби достеменно невідомі. Проте є великий відсоток ризику виникнення захворювання через перенесений стрес, отримані травми. Так, є певний ризик успадкувати схильність до цієї хвороби. Більше до захворювання схильні молоді чоловіки. Але на сьогоднішній день, завдяки пильності та обізнаності ревматологів, хворобу також діагностують і у жіночої половини населення.
– Які симптоми анкілозивного спондиліту?
– Основне, на що потрібно звернути увагу, це саме запальний біль у спині. Найчастіше уражається поперековий відділ хребта, проте можуть бути залучені й інші відділи – грудний, шийний. Найчастіше пацієнти скаржаться на скутість рухів тривалістю більше 30 хвилин. Також хворі можуть відчувати головний біль, підвищену стомлюваність, набряклість суглобів.
– Чим небезпечна недуга?
– Прогресуючий перебіг супроводжується поступовим знерухомленням.
– Які методи діагностики потрібні?
– Якщо пацієнт має болі в хребті, які тривають більше трьох місяців, виражену скутість рухів більше від 30 хвилин до години, потрібно звернутися до свого сімейного лікаря. За необхідності він скерує до ревматолога. А далі лікар-ревматолог проведе диференціальну діагностику і призначить відповідне лікування.
– У чому полягає лікування?
– Для початку застосовується немедикаментозне лікування, яке складається із виконання лікувальної гімнастики, певного комплексу вправ, після якого пацієнти відмічають покращання. Також позитивний результат дає плавання у басейні, річці з теплою водою. Медикаментозне лікування призначає лікар.
– Чи можна повністю вилікувати захворювання?
– Повністю вилікувати хворобу, на жаль, неможливо. Лікування спрямоване на зменшення зняття запалення та зменшення болю. Наша спільна мета, лікаря і пацієнта, – досягнення стійкої ремісії.
– Що потрібно для профілактики?
– Загально відомі принципи – такі як уникнення стресів, травм. Важливі ранкова гімнастика, повноцінний сон, дотримання середземноморської дієти, коли особливу увагу приділяють рослинній їжі та ненасиченим жирам – рибі, цільнозерновим продуктам, горіхам, бобовим, свіжим фруктам та овочам.
– Часто при болі у спині люди застосовують різноманітні розрекламовані мазі та гелі або йдуть на масаж. Чи виправдані такі методи?
– Потрібно з розумінням ставитися до мазей і не перебільшувати їх ефект. Це допоміжне, симптоматичне лікування. А от із масажем інша ситуація. Потрібно визначити причину болю, а потім вже розглядати доцільність цього етапу. До речі, під час загострень хвороби масаж протипоказаний.