Біль у хребті – одна з найчастіших проблем, з якою звертаються до лікаря. Причин тут багато. Серед найрозповсюджених – протрузія хребцевих дисків. Що це таке, як виникає протрузія та як її лікувати? Про це та інше розмовляємо з лікарем ортопедом-травматологом обласної лікарні Владиславом Кібіцьким.
– Владиславе Аркадійовичу, що таке протрузія міжхребцевого диска?
– Протрузія – це випинання міжхребцевих дисків у бік спинномозкового каналу, тобто в бік спинного мозку. І коли диски тиснуть на дуральний мішок (той, в якому міститься спинний мозок) або на спинальні корінці, виникає біль у спині, який може віддавати у ногу.
– Чим відрізняється протрузія від кили (грижі)?
– Протрузія — це випинання диска. Про килу йдеться, коли розривається фіброзне кільце спинномозкового диска і його вміст виходить у спинномозковий канал. Протрузія не обов’язково завершується килою.
– Чому виникають протрузії?
–До протрузій хребцевих дисків може призвести недостатня фізична активність. Якщо не мати фізичного навантаження, це може спричинити ослаблення м’язів. Тому навіть у молодих людей можуть виникнути порушення в роботі хребта. Однак шкідливі для хребта і надмірні фізичні навантаження. Обережними варто бути людям, які працюють будівельниками, вантажниками, займаються важкою атлетикою. Також протрузії можуть виникати внаслідок травм, неправильної постави, патологічних змін хребта.
– Основний симптом – це біль?
– Залежно від розміру протрузії у кожної людини проявляються індивідуально. Загалом же така проблема є у багатьох людей, адже це наслідок прямоходіння та сидіння.
– Чим небезпечне захворювання?
– Протрузія міжхребцевого диска небезпечна насамперед тим, що може прогресувати і розвинутися в килу. І якщо її не лікувати, біль з часом може посилюватися, а також це може призвести до затискання спинномозкового каналу, здавлювання нервів і кровоносних судин.
– Які діагностичні обстеження знадобляться?
– Лікар проведе огляд, вивчить стан хребта за допомогою пальпації і тестів. Також призначить інші обстеження. Найбільш достовірний метод обстеження патологій хребта – магнітно-резонансна томографія (МРТ).
Найчастіші місця локалізації протрузій диска – шийний і поперековий відділи хребта.
– Як лікують протрузії?
– Основним завданням консервативного лікування є зняття больового синдрому і зміцнення м’язів. Призначаються лікарські препарати (знеболювальні, протизапальні, міорелаксанти, вітаміни), вправи лікувальної фізкультури, фізіотерапевтичні процедури. Якщо правильно лікувати, то біль минає. Але якщо через чотири тижні лікування біль не припиняється, якщо спостерігається порушення роботи кінцівок, тоді постає питання про лікувальні блокади або операцію.
– Часто при болях у хребті люди шукають тих, хто «вправляє диски».
– Насправді таке вправляння може нанести більше шкоди, ніж допомогти. Раджу звернутися до кваліфікованого фахівця і пройти потрібні обстеження.
– Як зберегти хребет здоровим?
– Важливо рухатися. Для профілактики захворювань хребта слід займатися лікувальною фізкультурою, зміцнювати кістки, м’язи спини, живота, тримати вагу у межах норми.