Загалом же виведенням сортів суперсолодкої кукурудзи вінничанин Михайло Нагорняк разом з іншими вітчизняними селекціонерами займається вже майже 20 років. Й сьогодні її вирощують аграрії усієї України. «Ми починали з того, що у 2005-2006 роках взяли різні сорти і гібриди кукурудзи, посіяли, відібрали кращі й почали їх вирощувати, – розповідає Михайло Нагорняк. – Проте мені не зовсім подобалася якість тієї кукурудзи. Тому й взявся виводити власні сорти суперсолодкої кукурудзи».
Як пояснює пан Михайло, солодкою вважається кукурудза, яка має у своєму складі від 5 до 12 відсотків цукрів, а суперсолодка – понад 20 відсотків. Саме на вирощуванні такої зосередилися вінницькі селекціонери. «В Європі суперсолодкої фіолетової кукурудзи немає, – каже пан Михайло. – Принаймні офіційна інформація щодо цього відсутня. Така є лише у США, Японії та Малайзії. Проте суперсолодка – лише американська».
Культури, які змінили людство
«Тільки коли людина змогла «приручити» рослину і тварину, вона стала людиною, – розповідає Михайло Нагорняк про те, чому саме кукурудзу обрав культурою, яку вирішив досліджувати. – З рослин це були три культури – пшениця, рис і кукурудза. Це сталося приблизно вісім-десять тисяч років тому. Відтоді почали виникати цивілізації, держави. Й сьогодні пшеницю вивчають багато українських наукових центрів. А після пшениці кукурудза теж є нашою, українською культурою. Національні страви у нас які? Борщ, банош, мамалига. Зернова кукурудза в Україні добре відома, а ось про солодку знань було мало, адже варили ми зернову кукурудзу, яка була несмачною і твердою. Натомість солодкі сорти – смачні, таку кукурудзу потрібно варити усього 5 хвилин, її можна їсти сирою. Ми почали з того, що створили першу в Україні білу суперсолодку кукурудзу. Назвали її Білий кролик. Далі — Фіона, Ротердам, Мармурова (біло-жовта). Першу свою продукцію я надсилав поштою і підписував М. Нагор. Згодом люди почали телефонувати і просити надіслати «Мнагорівської кукурудзи». Так з’явилася назва фірми – МНАГОР». Наше завдання – продукувати нові сорти кукурудзи, пропонувати насіння фермерам, городникам та усім охочим.
Колір теж має значення
Працюючи з кукурудзою, селекціонери зрозуміли, що вона хоч цікава смаками, проте і кольорова гама теж має значення. «Коли у 2014 році почалася війна, у мене виникла ідея створити кукурудзу з синіми та жовтими зернами, – продовжує пан Михайло. – Проте перший експеримент не вдався — кукурудза вийшла несолодка і несмачна. І я відкинув той матеріал. Та коли у 2022 році почалося повномасштабне вторгнення, я вирішив завершити справу і таки створити патріотичну синьо-жовту кукурудзу. Зателефонував науковцям, запропонував працювати спільно, попросив переслати матеріали, які хто має. Але більшість колег відмовляли мене від цієї роботи як безперспективної. Проте деякі матеріали все ж надіслали. І з 2022 року ми почали інтенсивно працювати лише над цим питанням. З 2014 року мали напрацювання по 20-ти видах кольорової кукурудзи. І я почав поєднувати, щоб отримати синьо-жовті кольори. Різним насінням засіяли 40 дослідних ділянок, з них 39 я забракував. Але одна ділянка була вдалою. Цей сорт синьо-жовтої кукурудзи ми назвали Український Біколор, адже у Вікіпедії наш прапор записаний саме так: синьо-жовтий біколор. А у 2023 році ми почали експериментувати з іще одним сортом, який назвали Вишиванкою. Качани цього сорту містять жовті, червоні, сині, фіолетові зерна. Тобто сьогодні у нас є два сорти патріотичної української кукурудзи».
Під час варіння зерна кукурудзи набувають ще насиченішого забарвлення. А антоціани — натуральні рослинні пігменти, що додають інтенсивні відтінки овочам, квітам, фруктам, – роблять кукурудзу цих сортів навіть лікувальною. Сучасна медицина порівняно недавно зацікавилася фармакологічними властивостями антоціанів й почала досліджувати цілющі властивості цих сполук. Сьогодні відомо, що вони допомагають запобігти ожирінню, розвитку діабету, захворювань печінки, серцево-судинних патологій, покращують кровообіг й роботу шлунково-кишкового тракту.
Перші відгуки – позитивні
«У нас така традиція, що насіння нових сортів потроху ми роздаємо на пробу безкоштовно, – продовжує Михайло Нагорняк. – Так вчинили і з Українським Біколором та Вишиванкою. Зокрема насіння отримали фермери, внутрішньо переміщені особи, наші постійні клієнти. Зараз збираємо відгуки. Й вони – позитивні! Крім того, ми надаємо безкоштовні консультації. Адже важливо знати тонкощі вирощування: як і коли сіяти, які культури можуть рости поруч, а яке сусідство небажане чи навіть шкідливе. Такі консультації можна отримати за номером 067-432-32-53».
Фестиваль кукурудзи
Саме для того, щоб підтримати українських виробників, показати, наскільки українці працьовита й багата нація, пан Михайло виступає з ініціативою проведення у громадах фестивалю кукурудзи. І навіть зареєстрував торгову марку «Фестиваль кукурудзи», планує надавати громадам право проводити такі фестивалі. Це, вважає він, надасть офіційності заходу, захистить спонсорів, адже бізнес працює, коли все прозоро.
Михайло Нагорняк переконаний, що кукурудза нових сортів має усі шанси стати українським брендом й представляти Україну у світі. «Ми маємо себе поважати і не продавати за кордон кукурудзу як сировину, а як якісний і цікавий продукт. Нам потрібно навчитися цінувати своє, рідне», – каже селекціонер.
«Настав час змін, – каже він. – Нам потрібні регіональні фестивалі, куди люди принесуть власні продукти, вирощені овочі, ягоди та фрукти, майстри представлять свої вироби. Адже сьогодні номер один в Україні – це продовольча безпека. А ми завозимо в Україну овочі, фрукти, іншу продукцію з-за кордону, хоч самі багато вирощуємо, маємо цікаве крафтове виробництво. І саме для підтримки місцевих виробників й потрібні такі фестивалі як фестиваль кукурудзи. Усе це зрештою допоможе всім нам розвиватися, розширювати асортимент та обрати своє, місцеве, українське».