У приготуванні смачних перших страв існує багато хитрощів, і у кожної господині вони свої. Ми зібрали основні правила приготування перших страв.
Найкраща каструля для супу – глиняна або емальована: вона чудово «тримає» смак і аромат. Розмір теж має значення: каструля не повинна бути занадто великою. Але ще гірше, коли вона замала. Найкращий варіант для сім’ї з чотирьох осіб – 4 літри.
Для супу важливе співвідношення рідини і гущі. Щоб смак вийшов збалансованим, у процесі варіння не можна ні доливати, ні відливати рідину. Вода має властивість випаровуватися, а деякі інгредієнти (макарони, крупи, горох, квасоля) суттєво збільшуються в об’ємі, тому це потрібно врахувати на самому початку. Розрахувати кількість рідини нескладно: 1,5-2 склянки на порцію для відносно рідкого супу і трохи більше склянки для густішого.
Чим більше компонентів, тим багатшим і смачнішим вийде суп. Чим менше інгредієнтів, тим дрібніше їх треба різати. Якщо ж компонентів достатньо багато, то різати можна довільно.
Суп потрібно варити довго і на мінімальному вогні, щоб страва не кипіла, а мліла. Тільки за цієї умови смак вийде багатим, насиченим, збалансованим.
Солити суп потрібно наприкінці варіння, коли всі інгредієнти практично готові і можуть рівномірно увібрати сіль. Також треба враховувати, що солоний смак розкривається із затримкою. Прянощі в суп кладуть після солі, коли до закінчення приготування залишається 2-3 хвилини.
Після того як суп зварився, не варто поспішати одразу подавати його на стіл, нехай «відпочине» хвилин 10-15. За цей час усі інгредієнти та спеції остаточно змішаються, просочаться смаком і ароматом один одного й стануть єдиним цілим.
Щоб взимку зварити смачний і ароматний суп, можна заздалегідь приготувати заправку.
Борщова: 3 кг буряків, кг моркви, кг цибулі, кг болгарського перцю, кг помідорів, скл. цукру, 3 ст. ложки солі, скл. олії, 125 мл 9% оцту. Овочі помити, почистити, вкласти шарами в каструлю у послідовності: цибуля, нарізана півкільцями; буряк і морква, натерті на грубій тертці; перець, нарізаний тонкою соломкою; півкружальця помідорів. Додати сіль, цукор, оцет, олію. Все перемішати і поставити на маленький вогонь. Коли вийде сік, збільшити вогонь і варити 25 хвилин. Розкласти гарячу масу у простерилізовані банки і закрити кришками.
Для розсольника: 170 г рису, кг огірків,300 г моркви, 50 г цибулі, 70 мл олії, 35 мл 9% оцту, 35 г цукру, 1,5 ст. л. солі, 2 лаврові листки, 5 горошин чорного перцю. Рис залити водою і варити до готовності. Огірки і цибулю нарізати тонкою соломкою. Моркву натерти. У каструлі з товстим дном з’єднати всі овочі, додати цукор, сіль, олію, оцет, лавровий листок і перець. Поставити на великий вогонь, довести до кипіння, зменшити вогонь і варити під кришкою 40 хвилин. Додати рис, перемішати, накрити кришкою і варити ще 15 хвилин. Викласти заправку в стерилізовані банки, закрити кришками і перевернути.
Для харчо: 2 кг помідорів, 300 г аличі, 100 мл олії, 0,5 кг цибулі, гострий перець, ч. л. хмелі-сунелі, (за бажанням — трохи коріандру горошком, базиліку і барбарису), 100 г волоських горіхів, 100 г часнику, 2 пучки зелені (петрушка, кінза), 50 г круглого рису, ст. л. солі, 2 ст. л. цукру, 3 ст. л. 9% оцту. Цибулю дрібно посікти, викласти на сковорідку з олією, додати нарізаний гострий перець, посипати хмелі-сунелі, смажити до золотавого кольору. Помідори подрібнити в блендері або змолоти на м’ясорубці. Аличу залити окропом на 5 хвилин, зняти шкірку і видалити кісточки. Сливову м’якоть подрібнити разом з помідорами. Горіхи 2 хвилини просмажити, подрібнити до стану крихти. Змішати помідорно-сливове пюре зі смаженою цибулею і варити близько години на повільному вогні. Маса має уваритися приблизно на третину. Додати до неї вичавлений часник, сіль, цукор, горіхи, рис та нарізану зелень, готувати ще 15 хвилин. Влити оцет і проварити 5 хвилин. Розкласти заправку у простерилізовані банки, закрити кришками, перевернути догори дном і накрити до охолодження.