Один з найулюбленіших літніх напоїв багатьох українців – квас. Він смачний, корисний, добре освіжає й втамовує спрагу. Завдяки методам «живого» бродіння він не тільки покращує процеси травлення, вбиваючи шкідливі бактерії, але й покращує обмін речовин, функції центральної нервової та серцево-судинної систем. Квас легко приготувати в домашніх умовах.
З житнім хлібом: 500 г хліба, 3 л води, 2 ч. л. сухих дріжджів, 125 г цукру. Житній хліб нарізати невеликими шматочками й підрум’янити в духовці до стану сухарів. У суху трилітрову банку помістити сухарі та залити окропом до плечиків. Додати 3 ст. л. цукру і залишити до повного охолодження. У склянці теплої води розчинити сухі дріжджі. Коли хлібний настій в банці охолоне, влити в неї дріжджовий розчин і перемішати. Накрити банку кришкою і поставити в тепле місце на дві доби. Готовий квас процідити.
З лимоном і імбирем: 30 г свіжого кореня імбиру, лимон, скл. цукру, ч. л. сухих дріжджів, 40 г родзинок, 3 л води. Лимон розрізати навпіл, з однієї частини натерти цедру. З обох половинок вичавити сік. Корінь імбиру очистити і натерти на дрібній тертці. Налити воду в каструлю, висипати цукор, додати лимонний сік, імбир і цедру, поставити на вогонь. Довести до кипіння і залишити охолоджуватися. Налити у склянку воду температурою 35-37 градусів, розчинити в ній дріжджі. Коли вода в каструлі охолоне приблизно до тієї ж температури, додати до неї розчинені дріжджі, добре все розмішати, накрити ємність марлею або вафельним рушником і залишити в теплому місці на дві доби. Процідити квас через сито і розлити у банки або пляшки, в кожну додати трохи родзинок, закрити і поставити на дві доби в прохолодне темне місце.
З цикорієм: 1,4 л теплої кип’яченої води, 2 ст. л. цикорію, 5-6 ст. л. цукру, 0,5 ч. л. лимонної кислоти, 0,5 ч. л. сухих дріжджів. У воду висипати цикорій, цукор, лимонну кислоту та дріжджі, перемішати. Вилити квас у півторалітрову пляшку та щільно закрити кришкою. Поставити у тепле місце на 3 години. Після цього можна перевірити квас на готовність: якщо при натисканні пляшка пружна, це означає, що квас готовий, можна охолодити та вживати.
Кавовий: 1,5 л води, ст. л. розчинної кави, 125 г цукру, 3 г лимонної кислоти, 15 г пресованих дріжджів. Воду закип’ятити, додати цукор, каву, перемішати, накрити кришкою та дати охолонути до теплого стану. Додати дріжджі та лимонну кислоту, перемішати, накрити кришкою, залишити при кімнатній температурі ще на 40 хвилин. Перелити у пляшку (не до повної, залишити місце для бродіння), щільно закрити кришкою та поставити у холодильник на 12 годин.
Яблучний з медом: 4 л води, кг кислих яблук, 100 г цукру, 200 мл меду, 10 г пресованих дріжджів, ч. л. кориці. Яблука помити, нарізати невеликими шматочками, скласти у каструлю, залити водою, довести до кипіння та трохи проварити. Зняти з вогню та дати настоятися 3 години. Процідити через марлю, складену в два шари. Додати цукор, мед, корицю та дріжджі, перемішати, накрити марлею або тканиною та поставити у тепле місце на 2-3 дні. Ще раз процідити, розлити у ємності, додавши у кожну родзинки. Накрити кришками та прибрати у холодильник для охолодження.
Вишневий: 1,5 л води, 300 г вишень, 70 г цукру, 0,5 ч. л. сухих дріжджів, 2 г ваніліну. У каструлю налити воду, додати цукор і ванілін, довести до кипіння. Викласти вишні, знову довести до кипіння і варити на помірному вогні 2-3 хвилини. Дати охолонути приблизно до 37 градусів. Процідити. У склянку відлити трішки рідини, всипати до неї дріжджі і залишити на 15 хвилин. Після цього на поверхні має утворитися піниста шапочка (якщо її немає, квас не вийде). Вилити до решти рідини і добре розмішати. Накрити каструлю харчовою плівкою чи марлею і залишити при кімнатній температурі на 10-12 годин. В результаті на поверхні має з’явитися щільний шар піни. Перелити квас у пляшку чи банку, герметично закоркувати і поставити у холодильник на 3 дні.